Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ME 2021 Nizozemsko

Sáblíková je podeváté mistryní světa na pětce

Kangnung (Korea) - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková získala po stříbrné medaili z tříkilometrové trati nejcennější kov na pětce. Rodačka z Nového Města na Moravě na nejdelší ženské trati již od roku 2007 na velké akci neprohrála. Svou dominanci potvrdila i na světovém šampionátu v korejském Kangnungu, kde zvítězila v nejlepším čase sezony 6:52,38 minuty. Druhá skončila se ztrátou 1,55 sekundy Němka Claudia Pechsteinová, třetí dojela Kanaďanka Ivanie Blondinová. 

Martina Sáblíková
zdroj: ČT4 autor: ČTK/DPA/Soeren Stache

"Je to super, nádherné. Když jsem viděla, jaké časy jely holky přede mnou - Pechy, Blondinová i Ruska Jurakovová, věděla jsem, že to bude strašně těžké," řekla Sáblíková. Devětadvacetiletá česká reprezentantka se díky triumfu v dějišti olympijských her 2018 stala nejúspěšnější rychlobruslařkou v historii světových šampionátů na jednotlivých tratích.

Ziskem třinácté zlaté medaile trojnásobná olympijská vítězka překonala Nizozemku Ireen Wüstovou a německou legendu Anni Friesingerovou-Postmaovou. Novým rekordem je i devátý triumf v jedné disciplíně, dosavadním maximem bylo osm výher Svena Kramera z Nizozemska na pětce. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se představila až v závěrečné rozjížďce s Němkou Bente Krausovou, takže už před startem věděla, že musí zajet velmi rychlý čas.

Zejména Pechsteinové, která získala již třicátou medaili z MS na jednotlivých tratích, se závod vydařil. Sáblíková, která v Kangnungu získala ve čtvrtek stříbro na trojce, ale od začátku nasadila optimální tempo a splnila roli hlavní favoritky.

"Uprostřed závodu jsem se to snažila ještě víc rozjet a snažila jsem se to vydržet. Když mi Petr dvě kola před cílem hlásil, že mám náskok asi dvě a půl vteřiny, už jsem věřila, že to bude zlato. Deváté zlato v řadě je neskutečné, strašně si to užívám," radovala se Sáblíková.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Kangnungu (Korea):

Ženy: 5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:52,38, 2. Pechsteinová (Něm.) 6:53,93, 3. Blondinová (Kan.) 6:57,14, 4. Jurakovová (Rus.) 6:57,27, 5. De Jongová (Niz.) 6:59,33, 6. Weidemannová (Kan.) 6:59,75.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy