Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
V šachu

Sáblíková je mistryní světa, vyhrála závod na 3000 metrů

Heerenveen - Deváté zlato v kariéře na mistrovství světa na jednotlivých tratích získala česká rychlobruslařka Martina Sáblíková. Na své druhé nejsilnější trati na 3 000 metrů porazila o vteřinu a 29 setin svou největší konkurentku, Nizozemku Ireene Wüstovou. Na třetím místě skončila krajanka Wüstové Marie Jolingová se ztrátou 3,34 vteřin na Sáblíkovou.

Martina Sáblíková (vlevo) vedle Ireene Wüstové
zdroj: AP autor: Peter Dejong

"Bolí mě nohy, ale jsem šťastná, protože Ireen dnes jela hodně dobře. Ve třetím čtvrtém kole zrychlila a začala mi ujíždět. Dojet ji v předposledním kole bylo velice těžké," řekla Sáblíková po závodě, ve kterém navázala na světové tituly na tříkilometrové trati z let 2007 a 2012.

Trojnásobná olympijská šampionka vybojovala již devátý titul z mistrovství světa na jednotlivých tratích. Jubilejní desáté zlato se pokusí přidat hned v pátek ve své parádní disciplíně, závodu na 5 000 metrů.

"Uvidíme, jaké to bude. Startujeme o půl desáté večer, kdy já normálně už spím. Navíc Pechi (Claudia Pechsteinová) dnes jela výborně. Uvidíme, co předvedou holandské závodnice. Rozhodně si nedovolím říct, že to mám v kapse. Bude to těžké," řekla Sáblíková, která na pětce kraluje od roku 2007 na všech individuálních světových šampionátech i olympijských hrách.

Sedmadvacetiletá česká rychlobruslařka ovládla trojku i na předchozích dvou Světových pohárech v Hamaru a právě v Heerenveenu a roli favoritky potvrdila i dnes. Wüstová jí tradičně po rychlejším startu dlouho ujížděla, ale Sáblíková předvedla skvělý závěr. Při nájezdu do posledního kola měla na nizozemskou rivalku k dobru jen jednu setinu sekundy, ale v cíli byla první s více než sekundovým náskokem. Wüstové tak oplatila loňskou porážku ze Soči.

"Dnešní výhra svědčí o dobrém tréninku, protože jsme najezdily hodně rychlých kol. A jak jsem s tím bojovala při tréninku, dokázala jsem to i v závodě. Předposlední kolo bylo hodně těžké," podotkla svěřenkyně trenéra Petra Nováka. Že vyhraje, si byla Sáblíková jistá při nájezdu do posledního kola. "Jela jsem s rukama za zády a Ireen tam měla jen jednu. Řekla jsem si, že když nakopnu malou zatáčku, tak to vyjde. S Ireen ale nikdo nikdy neví," pousmála se už jedenáctinásobná světová šampionka, která má i dva tituly z víceboje.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Heerenveenu (Nizozemsko)

Ženy

3 000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:02,17, 2. Wüstová 4:03,46, 3. Jolingová (obě Niz.) 4:05,51.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy