TCL V Repre

Sáblíková dojela v Salt Lake City na trojce pátá a přiblížila se olympijskému startu

Rychlobruslařský Světový pohár pokračoval zastávkou v Salt Lake City. Ve startovním poli nechyběla samozřejmě ani Martina Sáblíková, která na trojce díky času 3:56:71 dobruslila na pátém místě a o jednu příčku si tak polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky. Světový rekord na pětce zajel Švéd Nils van der Poel.

Jízda Martiny Sáblíkové na 3 000 m v Salt Lake City

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Schoutenová vyhrála suverénně v čase 3:52,899, jímž se na méně než sekundu přiblížila světovému rekordu Sáblíkové z této dráhy z března 2019 (3:52,02). Druhá skončila její krajanka Antoinette de Jongová, jež ztratila 2,29 sekundy. První tři ženy si zajely osobní rekordy.

Čtyřiatřicetiletá Sáblíková, kterou v minulých týdnech trápily zdravotní obtíže, byla v listopadových závodech šestá na trojce v Tomaszówě Mazowieckém a čtvrtá na pětce ve Stavangeru, kde si na této trati zajistila účast na ZOH. Hlavním cílem tohoto období je pro ni získat definitivu pro Peking i na trojce, k čemuž tímto výsledkem udělala důležitý krok. V průběžném pořadí SP na dlouhých tratích je třináctinásobná vítězka tohoto hodnocení pátá.

SP v rychlobruslení v Salt Lake City:

Muži:

500 m: 1. Macui 34,048, 2. Morišige (oba Jap.) 34,091, 3. Dubreuil (Kan.) 34,099.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 10 závodů): 1. Dubreuil 264, 2. Šinhama (Jap.) 252, 3. Morišige 213.

Ženy:

500 m: 1. Jacksonová (USA) 36,809, 2. Golikovová (Rus.) 36,935, 3. Koková (Niz.) 37,017.

Průběžné pořadí (po 5 z 9 závodů): 1. Jacksonová 294, 2. Kodairaová (Jap.) 254, 3. Golikovová 242.

3000 m: 1. Schoutenová 3:52,899, 2. De Jongová (obě Niz.) 3:55,194, 3. Wiklundová (Nor.) 3:55,519, ...5. Sáblíková (ČR) 3:56,719.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Schoutenová 180, 2. Weidemannová (Kan.) 151, 3. Wiklundová 139, ...5. Sáblíková 121, 18. Zdráhalová (ČR) 47.