Czech Tour 2024

Roest vylepšil v Heerenveenu traťový rekord. Na 1500 metrech vládla Rijpmaová-de Jongová

Rychlobruslař Patrick Roest zvítězil na Světovém poháru v nizozemském Heerenveenu na distanci 5000 metrů v novém traťovém rekordu. Závod žen na 1500 metrů, který vynechala Martina Sáblíková, vyhrála k radosti domácích fanoušků Antoinette Rijpmaová-de Jongová. Sprint na 500 metrů ovládl Kanaďan Laurent Dubreuil. Den na ledě uzavřely týmové sprinty žen, ve kterých byla opět nejsilnější nizozemská trojice. Druhá skončila Kanada, třetí USA.

Patnáctistovku ovládly domácí Nizozemky

Roest, který na dlouhých tratích na Hrách v Pekingu vybojoval dvě stříbrné medaile, zajel na domácím ledě čas 6:04,36. O 78 setin sekundy překonal svůj vlastní rekord na tomto oválu z ledna 2021. Druhé místo bral po nejlepším výkonu své kariéry norský závodník Sander Eitrem, třetí byl jeho krajan Hallgeir Engebraten.

Rijpmaová-de Jongová jela ve třetí rozjížďce od konce a cíl patnáctistovky protla v čase 1:53,73. Z lavičky pak napjatě sledovala souboj Norky Ragne Wiklundové s největší favoritkou Miho Takagiovou. Japonská stříbrná medailistka z Her v Pekingu nakonec vytuhla v posledním kole a na vítězku ztratila 19 setin sekundy. Třetí místo obsadila z poslední rozjížďky další domácí rychlobruslařka Marijke Groenewoudová.

Dubreuil se představil na závěr mužské pětistovky a v přímém souboji s Jumou Murakamim zajel nejrychlejší čas za 34,34 a oplatil mu tak porážku ze Stavangeru. Japonec tentokrát skončil až pátý, jelikož v poslední zatáčce výrazně vyjel mimo stopu. Za Dubreuilem byl o 11 setin sekundy zpět další Japonec Wataru Morišige, třetí příčku bral Nizozemec Merijn Scheperkamp.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

500 m: 1. Dubreuil (Kan.) 34,34, 2. Morišige (Jap.) 34,45, 3. Scheperkamp (Niz.) 34,69. Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Dubreuil 114, 2. Murakami (Jap.) 100, 3. Morišige 97.
5000 m: 1. Roest (Niz.) 6:04,36, 2. Eitrem 6:08,24, 3. Engebraaten (oba Nor.) 6:09,44. Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Roest 120, 2. Ghiotto (It.) 94, 3. Snellink (Niz.) 91.

Ženy:

1500 m: 1. Rijpmaová-de Jongová (Niz.) 1:53,73, 2. Takagiová (Jap.) 1:53,92, 3. Groenewoudová (Niz.) 1:54,64, ...divize B: 15. Kuršová 2:04,20, 21. Antošová (obě ČR) 2:06,23. Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Takagiová 114, 2. Rijpmaová-de Jongová 100, 3. Groenewoudová 96, ...26. Sáblíková (ČR) 28, 39. Kuršová 11.
Týmový sprint: 1. Nizozemsko 1:26,57, 2. Kanada 1:27,45, 3. USA 1:27,72.