Následuje
Sportovní zprávy

Osminásobná šampionka Sáblíková chce překonat další rekord

Heerenveen (Nizozemsko) - Martina Sáblíková sice ve finále Světového poháru v Heerenveenu skončila těsně pod stupni vítězů, radost jí to ale příliš nepokazilo. Zlatá a stříbrná medailistka ze Soči totiž bezpečně ovládla poosmé v řadě celkové hodnocení poháru. Start v Nizozemsku pro ni byl navíc poslední v sezoně, po dohodě s trenérem Petrem Novákem se totiž rozhodla ukončit úspěšnou a náročnou sezonu. 

Martina Sáblíková s trofejí pro vítězku SP
zdroj: ČTK/AP autor: Peter Dejong

I proto se prý na start postavila s úsměvem. "Bylo to docela dobré. Byl to poslední závod sezony, takže jsem se na něj těšila. I když jsem věděla, že to bude hodně bolet," řekla Sáblíková. Hlavním úkolem bylo porazit Němku Claudii Pechsteinovou, nebo v horším případě skončit do pátého místa. V průběžném pořadí SP totiž měla na německou rivalku a kamarádku náskok 80 bodů. "Nakonec to bylo bohužel krůček od placky, ale co se dá dělat. To hlavní se povedlo," uvedla šestadvacetiletá rychlobruslařka.

Sáblíková souhlasila s tím, že umístění na medailových pozicích dnes nebylo hlavní. "I když, když mi Petr hlásil, že neztrácím na druhé a třetí místo, tak jsem se snažila. Kdo by nechtěl stát na stupních vítězů? Nepovedlo se to, ale hlavní bylo porazit Pechi," řekla rodačka z Nového Města na Moravě, která SP na dlouhých tratích kraluje nepřetržitě od sezony 2006/07.

Jako první rychlobruslařka tak dokázala vyhrát osmkrát za sebou. "Je to super, je to nějaká historie a nikdo mi to už nevezme. Budu tam zapsaná," radovala se Sáblíková. "Je to těžké, holky jsou skvělé a na stupních se to střídá. Je těžké body nějakým způsobem uhrát," podotkla svěřenkyně trenéra Petra Nováka.

Absolutní rekord v počtu celkových vítězství drží legendární Němka Gunda Niemannová-Stirnemannová, která seriál ovládla desetkrát. Sáblíková má velkou šanci její rekord atakovat. "Uvidíme. Byla bych ráda, kdyby se to povedlo. Ale jsou to ještě dva svěťáky, znamená to vyhrát dvě sezony, a to není vůbec jednoduché. Kéž by se to povedlo. Jsem ale ráda za těch osm, co mám," řekla Sáblíková.

Momentálně ale spíš než na další sezony myslí na odpočinek. "Jsem docela ráda, že už je konec. Už toho mám, jak se říká, plné brejle. Jsem ráda, že si trošku odpočinu, protože ty síly jsem nechala hlavně na olympiádě. To, co bylo poté, byl takový bonus. Jsem ráda, že to dopadlo dobře," přiznala Sáblíková, která se tak nepředstaví příští týden na mistrovství světa ve víceboji v Heerenveenu. "Jsem opravdu hodně ráda, že jedeme domů. Nevím, jak bych všechny čtyři tratě odjela. Vím, že to mají náročné všichni, ale teď si to nedokážu představit," řekla.

V příštích dnech si bude také muset s koučem Novákem stanovit program přípravy na další sezonu. V létě by se mohla více věnovat i cyklistice. "Teď bude hlavní odpočinek. Uvidíme, co pak dál. Sedneme si s Petrem a řekneme si něco k další sezoně," dodala Sáblíková.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy