Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Olympijské hry dobré vůle

Novotná: Pořád mám pocit, že jsem neukázala, co ve mně je

Praha – Rychlobruslařka Kateřina Novotná se díky výsledkům na závodech SP v Turíně a Kolomně kvalifikovala na zimní olympijské hry 2014. Česká jednička na krátké dráze tak bude vedle boulařky Sudové naší nejzkušenější olympioničkou v Soči. Pod pěti kruhy se představí už počtvrté v řadě. "Pořád chci dokázat, že mám na to být v short tracku mezi nejlepšími na světě," říká česká průkopnice "akčnější" verze rychlobruslení.

Kateřina Novotná
zdroj: ČT sport

Evropská šampionka z roku 2010 se v Soči představí v závodech na 1000 a 1500 metrů. "V short tracku se nekvalifikujeme v průběhu celé sezony, ale vždy jen ve dvou určitých závodech, takže to bylo trochu stresující. Navíc u nás je vždycky hodně pádů a diskvalifikací. I mně se podařilo jednou spadnout, takže jsem si nebyla dlouho jistá, ale nakonec to dopadlo dobře," vzpomíná Novotná.

Na předchozích zimních hrách závodila Novotná i na pětistovce, ve které se jí letos nepodařilo postoupit. Přitom na nejkratší trati dosáhla zatím nejlepšího výsledku pod pěti kruhy v kariéře, v Turíně 2006 skončila šestá. "Je pravda, že na pětistovce mám zatím asi největší úspěchy. Poslední dva roky se mi na ní ale nedaří, takže jsem s tím trochu počítala, že to nevyjde," říká smířeně Novotná.

Z obou zbývajících tratí preferuje svou nejoblíbenější distanci – patnáctistovku, ačkoliv lepší kvalifikaci zajela na kilometru. "V Soči bude samozřejmě záležet na rozlosování, obě tratě jsou dobré, ale v našem sportu nejde zaručit nic, jednou se povede jedna trať, podruhé jiná," říká Novotná.

České rychlobruslení na krátké dráze bude mít na olympiádě poprvé v historii i mužského zástupce. Třiadvacetiletý Vojtěch Loudín se kvalifikoval do Soči na patnáctistovce. Na této trati zaznamenal i svůj dosavadní největší úspěch, 11. místo na mistrovství světa v roce 2009. "Mám z toho velkou radost. Poslední rok se věnoval jenom bruslení, dal dokonce výpověď v práci a vsadil všechno na jednu kartu," netají obdiv ke kolegovi Novotná.

Oba reprezentanti trénují na zimním stadionu v Benátkách nad Jizerou pod vedením kouče Jindřicha Paříka. "Teď se naše tréninky trochu rozcházejí, Vojta začal mimo led trénovat s Jarmilem Hrůzou, mým bývalým kolegou z oddílu. Podmínky máme prakticky pořád stejné. Jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Led je mnohem pomalejší, hrbolatější, v hale je zima a vlhko, není se ale na co vymlouvat," vysvětluje Novotná.

Ještě před olympiádou čeká v lednu Novotnou mistrovství Evropy. "Zatím se mi nevede tak, jak jsem si představovala. Ale už jsem známá tím, že první polovinu sezony mi to nejede a probudím se až po Vánocích. Takže spoléhám na to, že mi to jako obvykle půjde víc v lednu a únoru, což by bylo samozřejmě super. Pořád mám pocit, že mám v short tracku dluh, že jsem ještě neukázala, co je ve mně. A i když to tak momentálně nevypadá, tak pořád chci dokázat, že mám na to být mezi nejlepšími na světě," uzavírá Novotná.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy