MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Na zlato chybělo pouhých osm setin. Erbanová brala v Erfurtu druhé místo

Karolíně Erbanové se v Erfurtu nesmírně daří. V dalším díle Světového poháru přidala k prvnímu místu také stříbro, když ve druhém závodě na 500 metrů zaostala za vítězkou Vanessou Herzogovou z Rakouska o pouhých osm setin sekundy. V závodě na 1500 metrů skončila Martina Sáblíková osmá, Nikola Zdráhalová obsadila třináctou příčku. Ze zlata se radovala Nizozemka Ireen Wüstová.

Sport
zdroj: ČT4

Stejně jako v pátek se Erbanová představila v poslední rozjížďce společně s úřadující mistryní Evropy na pětistovce Herzogovou a tentokrát zajela horší čas. Opět se dostala pod hranici 38 sekund, ale Rakušanka se dokázala zlepšit a zvítězila časem 37,88 sekundy.

"Nechtěla jsem udělat chybu na startu, takže jsem asi odstartovala trochu pomaleji a stovka nebyla ideální. Pak se mi jelo dobře, ale udělala jsem jednu chybu v konci, která mě možná stála první místo. Jsem ale spokojená, byl to dobrý závod," řekla Erbanová.

Potěšilo ji, že se opět dostala pod hranici 38 sekund. "Už těch 38 mám docela dost, tak snad to budu sbírat pod," uvedla pětadvacetiletá česká reprezentantka, která vystoupila v SP na stupně vítězů v individuálním závodu potřinácté v kariéře. Na pětistovce byla popáté druhá.

Erbanová si ve druhém závodě na 500 m v Erfurtu připsala stříbro

V Erfurtu se představila na pětistovce naposledy před olympiádou. "Byl to zase o trošku lepší závod než závody před Vánoci. Jsem na pětistovce o trošku více sebevědomější," řekla.

V aktuálním hodnocení seriálu je nadále třetí, i když ji předstihla Herzogová. V Erfurtu totiž chybí nejrychlejší dvě sprinterky sezony Nao Kodairaová z Japonska a I Sang-hwa z Koreje. Zatímco doposud neporažená Kodairaová stále vede, I Sang-hwa klesla na čtvrté místo.

V závodě na 1500 metrů skončila Sáblíková osmá

Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková vynechala kvůli problémům se zády a tréninkovému manku mistrovství Evropy na začátku roku a start na patnáctistovce brala jako test pro nedělní závod na 3000 metrů. Zároveň si v Erfurtu chtěla vyjet účast na březnovém světovém šampionátu ve víceboji.

"Jsem naprosto spokojená. Stejný čas jsem jela v Salt Lake City na vysokohorské dráze. Čas 1:57 je můj třetí nejrychlejší v sezoně v Evropě, takže jsem opravdu hodně spokojená," řekla Sáblíková, která měla radost i z toho, že ji příliš nelimitovala bolest zad. "Musím říct, že to bylo docela v pohodě. Samozřejmě, že jsem to cítila, ale nic extravagantního oproti tomu, co jsem zažívala v Americe, to nebylo," podotkla třicetiletá rychlobruslařka.

Spokojený byl i trenér Petr Novák, který si jako hranici úspěšnosti stanovil umístění v desítce. "Nevěřil jsem ale tomu, že by byla jen vteřinu od pódia. Martina zajela dobře, i když se jí do toho nechtělo. Bylo vidět, že rozběh je pomalý, ale projev v dalších kolech dává obrovskou šanci v neděli na trojku," uvedl Novák. Je přesvědčený, že jeho svěřenkyně bude při svém druhém startu bojovat o umístění na stupních vítězů.

Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová obsadila 13. místo, z vítězství se radovala Ireen Wüstová z Nizozemska.

SP v rychlobruslení v Erfurtu (Německo):

Ženy: 500 m: 1. Herzogová (Rak.) 37,88, 2. Erbanová (ČR) 37,96, 3. Fatkulinová (Rus.) 38,28.

Průběžné pořadí SP (po 9 závodech): 1. Kodairaová (Jap.) 700, 2. Herzogová 555, 3. Erbanová 546.

1500 m: 1. Wüstová 1:55,66, 2. Leenstraová (obě Niz.) 1:55,75, 3. Njatunová (Nor.) 1:56,66, ...8. Sáblíková 1:57,89, 13. Zdráhalová (obě ČR) 1:58,76.

Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Takagiová (Jap.) 400, 2. Leenstraová 270, 3. Šichovová (Rus.) 236, ...17. Zdráhalová 93, 22. Sáblíková 66.

Muži: 1000 m: 1. Nuis 1:08,57, 2. Otterspeer (oba Niz.) 1:08,96, 3. Poutala (Fin.) 1:08,99.

Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Lorentzen (Nor.) 332, 2. Verbij (Niz.) 320, 3. Nuis 280.

5000 m: 1. Pedersen (Nor.) 6:14,66, 2. Tumolero (It.) 6:16,11, 3. Bloemen (Kan.) 6:17,11, divize B: 18. Druszkiewicz 6:38,85, 23. Kopřiva (oba ČR) 6:51,98.

Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Bloemen 410, 2. Kramer (Niz.) 300, 3. Pedersen 295, ...50. Druszkiewicz (ČR) 2.