Buly - debata expertů

Erbanová vylepšila v Calgary dva české rekordy

Calgary (Kanada) - Rychlobruslařka Karolína Erbanová překonala na světovém poháru v Calgary vlastní české rekordy na 500 i 1 000 metrů. Na kratší trati jí čas 37,88 vynesl desáté místo, na kilometru byla výkonem 1:14,25 čtvrtá.

Karolína Erbanová
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo/Matt Dunham

Dvacetiletá svěřenkyně trenéra Petra Nováka vylepšila v Calgary rekord na kilometru poprvé už v sobotu. Čas 1:15,41, jehož dosáhla na rychlé olympijské dráze loni, překonala nejprve o 31 setin, dnes ubrala dalších 85 setin.

Za medailovými pozicemi nicméně Erbanová zaostala o tři desetiny, nejlepší trio jelo pod 1:14. Zvítězila Američanka Heather Richardsonová, která vede i v průběžném pořadí disciplíny o 87 bodů před českou rychlobruslařkou.

Erbanová byla úspěšná i na pětistovce

Také na pětistovce Erbanová pokořila další hranici, poprvé ji zajela pod 38 sekund. Dosavadní rekordní čas z loňského mistrovství světa ve sprintu v Calgary zlepšila o 23 setin sekundy.

Na pětistovce byla opět suverénní I Sang-hwa z Koreje, která časem 36,80 překonala o 14 setin světový rekord Číňanky Jü Ťing z loňského roku a vyhrála i osmý závod v sezoně. K třetí pozici ale české reprezentantce chybělo jen 34 setin. V průběžném pořadí disciplíny je Erbanová rovněž desátá.

VýsledkyMuži: 500 m: 1. Smeekens (Niz.) 34,39, 2. Kato (Jap.) 34,44, 3. Mulder (Niz.) 34,55. Průběžné pořadí SP (po 8 z 12 závodů): 1. Smeekens 630 b., 2. Kato 526, 3. Mulder 395. Ženy: 500 m: 1. I Sang-hwa (Korea) 36,80, 2. Richardsonová (USA) 37,42, 3. Boerová 37,54, ...10. Erbanová (ČR) 37,88 - český rekord.

1 000 m: 1. Richardsonová 1:13,30, 2. Wüstová (Niz.) 1:13,89, 3. Boweová (USA) 1:13,96, 4. Erbanová 1:14,25 - český rekord.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 12 závodů): 1. I Sang-hwa 800, 2. Wolfová (Něm.) 481, 3. Richardsonová 435, ...10. Erbanová 221.

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná skončila na mistrovství Evropy ve víceboji v Malmö desátá. Ani na kilometrové trati se jí nepodařilo postoupit do finále a závěrečný závod na 3 000 metrů pro nejlepší osmičku se už odehrál bez ní. "Dokázala jsem být v pořadí první bez finálových bodů, což je celkem uspokojivé, i když to dalo až desáté místo," řekla Novotná.