Erbanová se v Berlíně nevešla mezi desítku

Berlín - Druhá nejlepší česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na Světovém poháru v Berlíně na obsadila 12. místo. Sice zlepšila svůj výkon od minulého závodu v Astaně, kde skončila osmá, ovšem na umístění mezi nejlepší desítkou to s časem 1:58,53 minuty nestačilo. Martina Sáblíková po pátečním triumfu na trojce dnes nestartovala, neboť šetřila pobolívající tříslo, ale uhájila pro příští závod příslušnost v elitní divizi A.

Nejrychlejší dnes byla v rekordu berlínské dráhy 1:54,58 Jorien Ter Morsová z Nizozemska. Získala ale jen 25 bodů, protože startovala ve výkonnostní divizi B. Její krajance Ireen Wüstové stačil v "áčku" k prvenství a stobodovému zisku čas 1:55,33.

Erbanová závodila i na sprinterské pětistovce, oproti pátku byla pomalejší (38,90), ale stačilo jí to 14. místo, zatímco v první jízdě byla 17. V průběžném pořadí uzavírá první dvacítku, na patnáctistovce je po čtyřech závodech sedmnáctá o bod za Sáblíkovou, jež má na kontě jen dva starty.

"Těší mě, že tam letos není žádný výkyv jako v minulosti, kdy jsem najednou zajela patnáctistovku třeba i nad dvě minuty. Letos je to naopak má nejvyrovnanější trať," řekla iDnesu Erbanová. "Dneska bylo hrozné poslední kolo. Stačilo udržet techniku, být tak o půl sekundy lepší a už bych byla někde jinde. Ale jsem v kontaktu s desítkou, to je důležité," dodala.

Pětistovka měla v osmém závodě sezony poprvé jinou vítězku než Korejku I Sang-hwa. Světová rekordmanka, mistryně světa a olympijská vítězka start vynechala kvůli potížím s kolenem, její absenci využila Ruska Olga Fatkulinová.

Světový pohár v rychlobruslení v Berlíně:

Muži:
1000 m: 1. Mo Te-pom (Korea) 1:09,50, 2. Lorentzen (Nor.) 1:09,94, 3. Kuzin (Kaz.) 1:09,97.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 6 závodů): 1. Davis (USA) 370 b., 2. M. Mulder (Niz.) 232, 3. Kuzin 191.

Ženy:
500 m: 1. Fatkulinová (Rus.) 37,92, 2. Wang Pej-sing (Čína) 37,96, 3. Richardsonová (USA) 38,00, ...14. Erbanová (ČR) 38,90.
Průběžné pořadí SP (po 8 z 12 závodů): 1. I Sang-hwa (Korea) 700, 2. Fatkulinová 510, 3. Richardsonová 490, ...20. Erbanová 94.

1500 m: 1. Wüstová (Niz.) 1:55,33, 2. Bachledaová-Curusová (Pol.) 1:55,93, 3. Van Beeková (Niz.) 1:56,28, ...12. Erbanová 1:58,53, divize B: 25. Zdráhalová (ČR) 2:09,51. Průběžné pořadí SP (po 4 z 6 závodů): 1. Wüstová 280, 2. Boweová (USA) 244, 3. Van Beeková 230, ...16. Sáblíková (ČR) 75, 17. Erbanová 74.