Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
XTERRA - ME 2022 Prachatice

Velký návrat Springboks. Mandela a ragby dokázali sjednotit Jižní Afriku

Praha – Velký návrat Jihoafrické republiky na ragbyovou mapu zažilo mistrovství světa v roce 1995, poslední před profesionalizací sportu. V pořadí třetí setkání nejlepších týmů planety shodou okolností hostila právě dosud kvůli apartheidu sportovně izolovaná země. Přímé přenosy z MS 2015 sledujte od pátku 18. září exkluzivně na ČT sport a našem webu.

Utkání JAR - Austrálie na MS 1995
zdroj: Reuters autor: Ian Waldie

Rasová segregace v Jihoafrické republice oficiálně skončila teprve o rok dříve s nástupem Nelsona Mandely do prezidentského úřadu. Vnitřně stále rozdělená země se s následky apartheidu vyrovnávala pouze velmi pozvolna a ragbyový šampionát tomu na první pohled neměl nijak pomoci. Ragby bylo vnímáno jako privilegovaný sport pro "bílé" a národní tým přezdívaný "Springboks" považován za symbol nadvlády bělochů.

Během mistrovství světa se ale mnohé změnilo. Do značné míry se o to zasloužil sám Mandela, který se na veřejnosti prezentoval jako velký fanoušek ragby a na finále dokonce dorazil v dresu reprezentačního výběru. A napomohly tomu samozřejmě i výkony Springboks, kteří přitom měli v týmu jediného černošského ragbistu.

Je nám líto, video expirovalo.
Rozhodčí Morrison: Finálové vítězství spojilo celý národ

Jihoafričané hned v úvodním utkání v Kapském městě přehráli obhájce titulu z Austrálie 27:18, po dalších jasných výhrách nad Rumunskem a Kanadou ovládli svou skupinu a v prvním kole play-off si poradili se Západní Samoou. V semifinále pak povolili skórovat pouze nejvíce bodujícímu hráči turnaje Trierrymu Lacroixovi z trestných kopů a Francii porazili 19:15.

V posledním souboji šampionátu se domácím postavil do cesty největší favorit turnaje Nový Zéland, který prošel do finále naprosto suverénně a 145 body v základní skupině proti Japonsku stanovil dosud nepřekonaný ofenzivní rekord mistrovství světa. Před finále už ragbyové nadšení nakazilo celou zemi, ještě více ho však přiživil znovu Mandela, který v dresu a čepici Springboks osobně přišel na trávník Ellis Parku pozdravit hráče.

Nelson Mandela předává trofej jihoafrickému kapitánovi
zdroj: AP autor: Ross Setford

Zápas samotný nabídl pozoruhodný souboj útokových spojek obou týmů, které jako jediné v utkání dokázaly skórovat. Paradoxně jihoafrický rodák Andrew Mehrtens v dresu All Blacks i "desítka" s českými kořeny Joel Stransky v základní hrací době proměnili každý dva trestné kopy a jednou skórovali kopem ze hry, další Mehrtensův pokus o drop goal v závěru nevyšel a utkání tak dospělo do prodloužení. V nastaveném čase Mehrtens trestným kopem z poloviny hřiště dostal Novozélanďany do vedení, ale Stransky dokázal rovněž z penalty odpovědět a ve druhé polovině prodloužení rozhodl svým druhým drop goalem o titulu pro domácí.

Později sice vyšlo najevo, že All Blacks se před zápasem potýkali s dodnes nevysvětlenou otravou jídlem, která výrazně ovlivnila jejich přípravu na finále, ani tato kaňka ale nemohla historický jihoafrický úspěch pokazit. Chvíle, kdy kapitán Springboks Francois Pienaar převzal z rukou stále v dresu oblečeného Nelsona Mandely Pohár Webba Ellise, se pak zařadila mezi nejpamátnější okamžiky ragbyové historie.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články