Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Teenager Petaia je esem v rukávu Austrálie. Bude nejlepší na světě, zní z Japonska před čtvrtfinále

Základní skupinu sice odehrál jako křídlo, ale pro play-off se devatenáctiletý Jordan Petaia posune na pozici tříčtvrtky. Rozhodnutí australského trenéra Michaela Cheiky vzbudilo před čtvrtfinále s Anglií enormní ohlas fanoušků, bývalých reprezentantů i médií. V kabině Wallabies jsou si moc dobře vědomi, že mezi nimi roste vynikající ragbista. Přímý přenos utkání Anglie - Austrálie sledujte v sobotu od 9:00 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Australan Jordan Petaia pokládá pětku na mistrovství světa
zdroj: REUTERS autor: Peter Cziborra

Když při svém debutu na šampionátu položil Petaia pětku proti Uruguayi, oslavná reakce Australanů mnohé příznivce v hledišti vyprodaného stadionu v Óitě překvapila. Jejich radost totiž evokovala něco speciálního.

Jak speciální tento moment v historii ragby byl, ukáže až čas. Spoluhráči rodáka z Victorie však mají jasno: "Brzy bude jeden z nejlepších ragbistů na světě," konstatoval zkušený Will Genia, který v dresu Wallabies odehrál od roku 2009 více než 100 zápasů.

"Od prvního tréninku v Queensland Reds jsem v něm viděl fenomenálního hráče," doplnil Samu Kerevi, který se domnívá, že na pozici tříčtvrtky nejlépe ukáže své přednosti - rychlost, fyzickou odolnost a neúprosnou obranu. 

Poslechněte si Ragby fokus podcast o vyřazovací fázi mistrovství světa:

Zmíněné schopnosti nejmladšího hráče na turnaji si uvědomuje také trenér Cheika, což potvrdil i před klíčovou bitvou v play-off. "Má moji bezmeznou důvěru," řekl. "Utkání s Anglií bude rychlé a agresivní, ale nepochybuji, že se této výzvě postaví čelem," dodal.

Cheika má jasno i v tom, že sprcha komplimentů Petaiu s ohledem na jeho naturel nerozhodí. "Je absolutně v pohodě. Na tréninku pracoval skvěle, byl uvolněný a rozdával úsměvy na všechny strany jako vždy."     

Čtvrtfinále mistrovství světa bude zároveň reprízou duelu ze skupinové fáze předchozího šampionátu v Anglii. Austrálie tenkrát pořadatelskou zemi zaskočila, vyhrála 33:13 a nakonec dokráčela až do neúspěšného finále proti Novému Zélandu. Následujících šest přátelských zápasů však opanoval Albion.   

V základní skupině letošního turnaje zapsali Wallabies tři vítězství a jednu porážku, Angličané jsou zatím v Japonsku stoprocentní.    

Souboj kamarádů 

Úvodní utkání play-off bude speciální také pro oba kouče. Anglický stratég Eddie Jones totiž s Cheikou v minulosti nastupoval bok po boku v australském klubu Randwick.

Na tiskové konferenci si i z tohoto důvodu vyměnili několik lichotek. "Cheika dělá svou práci opravdu skvěle," řekl Jones s dodatkem, že je na svého mladšího kolegu pyšný. "Australané se za posledních dvanáct měsíců pod jeho vedením neskutečně zlepšili a bude velmi těžké je v sobotu porazit," přidal.   

Také Cheika je potěšen z dosavadních úspěchů bývalého spoluhráče - s mírnou nadsázkou však přiznal, že Australana na lavičce Anglie vidí opravdu nerad. "Ale je to vynikající trenér, o tom nemusíme vůbec diskutovat."

Svého krajana by ovšem raději viděl na opačné straně. "Trevor Bayliss (trenér kriketu), Eddie, Wayne Bennett (trenér ragby). Raději bychom je měli u nás doma, ale zkrátka a dobře je to tak, jak to je," zakončil Cheika.

Kdo se bude radovat z postupu do semifinále mistrovství světa v Japonsku?

Zdroj
ČT sport, rugbyworldcup.com, Sky Sports

Hlavní zprávy

Nejčtenější články