Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rakousko - Finsko

Trio Perušič, Schweiner a kouč Tomatis zůstává pospolu do Paříže

Obavy z budoucího směřování elitního českého dua jsou zažehnány. Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner budou pokračovat do olympijských her 2024 v Paříži. Zůstal s nimi trenér Andrea Tomatis a mají dobré podmínky. Interně se v týmu dohodli na pokračování spolupráce už po olympijských hrách v Tokiu, kde vinou Perušičova pozitivního testu na koronavirus přišli o první zápas a vypadli ve skupině.

Beachvolejbalový tým: Schweiner, kouč Tomatis a Perušič
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Nejlepší čeští plážoví volejbalisté mají za sebou životní sezonu. Vyhráli turnaj Světového okruhu v Dauhá, skončili druzí v Ostravě a před jedenácti dny prohráli až v boji o titul ve finále Světového okruhu v Cagliari. Patří jim druhé místo ve světovém žebříčku.

"Ta letošní sezona je ohromně úspěšná Samozřejmě nás mrzí, že nám nevyšly dva vrcholy sezony, olympijské hry a mistrovství Evropy, jak bychom si představovali. Neumím vypíchnout jeden turnaj. Jsem rád, jak jsme napříč tou sezonou hráli. Výsledky jsou spíš odměna za odvedenou práci," shrnul na dnešní tiskové konferenci Perušič.

Je nám líto, video expirovalo.
Duo Perušič – Schweiner bude pokračovat

V zimě oba čekají státnice na vysokých školách, z Perušiče by měl být právník, ze Schweinera specialista na daně. Když spolu v roce 2015 začínali, měli vizi spolupráce do olympijských her v Tokiu. Když se olympiáda blížila, zvažovali, co dál. Tokio se jim nevydařilo podle představ a chtěli získat ještě další šanci.

"Že chceme pokračovat, jsme si v týmu interně řekli těsně po olympijských hrách. Řekli jsme si, že tohle není to, jak bychom tu spolupráci chtěli zakončit. Chtěli bychom skončit nějakým hezčím výsledkem na olympiádě v Paříži," uvedl sedmadvacetiletý Perušič.

Řešili financování dalšího působení i pokračování spolupráce s trenérem Tomatisem. "Spolupráce s Andreou byla jedna z těch podmínek, které byly pro nás zásadní. On je klíčový pro naše výsledkové i herní zlepšení," poznamenal Perušič. Trenér nebyl na vážkách. "Bylo to velmi jednoduché rozhodnutí. Strašně rád s nimi spolupracuji. Letos se zlepšili ve všech aspektech hry," ocenil.

Také financování jejich kariéry se podařilo vyřešit. "Nějaké požadavky jsme z jejich strany měli. Momentálně ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem a resortním centrem Victoria je ten budget naplněný, aby se kluci mohli připravovat ty tři roky," řekl Martin Lébl, šéf agentury Sportfin, která je zastupuje.

Perušič se Schweinerem teď hlavně odpočívají a sbírají síly na další přípravu i zakončení studia. "Já se snažím věnovat všemu jinému jenom ne beachvolejbalu, abychom nabrali chuť do přípravy a nové sezony," poznamenal Schweiner. Prozradil, že jeho parťák teď ve volných chvílích hraje šachové turnaje. "Je to koníček, šachy mě moc baví. Vyrazím na pár turnajů do šachového klubu. Bilance je střed startovního pole. Rozhodně nejsem do počtu, ale že bych to vyhrával, tak to ne," doplnil Perušič.

V příštích třech letech budou mít na písku společnost i českých mladých hráčů. Trenérský tým kolem Tomatise se zapojil do nového projektu, v jehož rámci budou nadějní junioři trénovat s českými jedničkami, aby je mohli po OH 2024 nahradit. "Slibujeme si od nich, že budou mít ambici bojovat o postup na další olympijské hry v Los Angeles," řekl předseda svazu Marek Pakosta.

Zatím se nejedná o jednu konkrétní dvojici. "Je tam skupinka šesti sedmi hráčů, se kterými mluvíme o tomhle projektu," řekl Lébl, jenž bude garantem projektu. První rok se budou hráči střídat. "Bude tam tři až pět hráčů, kteří se v klouzavém režimu budou moci účastnit té skupinové přípravy," upřesnil Vít Mařík, svazový gestor beachvolejbalu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články