Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Snová cesta pokračuje. Perušič se Schweinerem jsou ve finále MS

Ondřej Perušič a David Schweiner si na mistrovství světa v plážovém volejbalu zahrají o titul. V mexické Tlaxcale v sobotním semifinále porazili americkou dvojici Trevor Crabb a Theodore Brunner suverénně 21:15 a 21:12. V boji o zlato budou jejich soupeři Švédové a turnajové dvojky David Ahman a Jonatan Hellvig, s kterými mají vyrovnanou bilanci vzájemných zápasů 2:2, a budou mít šanci na odvetu za porážku v loňském finále mistrovství Evropy. Přímý přenos finále sledujte od 22:30 na ČT sport a ČT sport Plus, studio k MS vysílá ČT sport mezi 20:20 a 20:50.

Postupem do závěrečného duelu Perušič se Schwienerm vylepšili dosud nejlepší český výsledek na MS, kterým byl bronz Evy Celbové a Soni Dosoudilové z roku 2001. Mužským maximem bylo 17. místo.

"Tohle je něco, co je asi sen každého sportovce," radoval se Perušič. "Jsme unavení, ale hrozně moc šťastní, protože medaile jede domů. Zítra rozhodneme o tom, jestli to bude zlatá, nebo stříbrná, a uděláme všechno pro to, aby to byla zlatá," řekl Schweiner.

Čeští volejbalisté, kteří ve čtvrtfinále vyřadili obhájce titulu a světové jedničky Anderse Mola a Christiana Söruma z Norska, měli semifinálový duel pod kontrolou. V prvním setu šli do prvního trháku čtyřmi body za sebou od stavu 2:3, v zápětí získali až šestibodové vedení a v koncovce proměnili hned první setbol. Druhou sadu proti až 21. nasazenému páru zcela ovládli a po druhém mečbolu se mohli radovat z postupu.

Ondřej Perušič a David Schweiner
zdroj: ČTK/AP

"Byl to tady pro nás opravdu těžký týden, ale nějak se to povedlo," uvedl Schweiner na webu šampionátu s připomínkou rozpačitého vstupu do turnaje. Ve skupině Češi vyhráli jen jeden ze tří zápasů a museli se strachovat o postup. Do play off vstoupili Perušič a Schweiner výhrou nad španělskými mistry Evropy z roku 2013 Pablem Herrerou a Adriánem Gavirou, která je nakopla. "Semifinálový zápas byl z naší strany hodně nervózní a jsem rád, že se nám podařilo vyhrát. Měli jsme dobrý taktický plán a hráli jako tým," pochvaloval si Schweiner.

"Možná to vypadá výsledkově hodně jednoduché, ale mentálně ten zápas byl extrémně těžký. My jsme věděli, že čtvrtfinálový soupeř byl mnohem obtížnější než ten semifinálový a že bude potřeba udržet koncentraci, nedělat chyby. Věděli jsme, že papírové jsme lepší soupeř a že když budeme trpěliví, nebudeme dělat chyby a zbrklá rozhodnutí, tak to dotáhneme do vítězného konce. Takže spíš to byla taková těžká mentální výhra," líčil Schweiner.

Ahman s Hellvigem porazili polskou dvojici Bartosz Losiak, Michal Bryl po třísetové bitvě a tie-breaku v poměru 18:16. Na turnaji ztratili teprve druhý set. Složení finálové dvojice znamená, že mezi mužskými světovými šampiony se objeví nová země, v pořadí jedenáctá.

Perušič se Schweinerem se se švédskými soupeři utkali dosud čtyřikrát a dvakrát byli úspěšnější, naposledy letos v dubnu ve čtvrtfinále Pro Tour Elite v brazilské Uberlandii, kde nakonec po finálovém vítězství nad Molem se Sörumem slavili titul. O měsíc dříve se Seveřany ale prohráli v hale v mexickém Tepicu. Vedle zmíněné loňské porážky ve finále ME v Mnichově si připsali ještě výhru předloni v semifinále pražského turnaje tehdejší World Tour, který také vyhráli. Ještě nikdy ve vzájemných soubojích nedošlo na tie-break.

"Pokud chceme vyhrát zlatou medaili, tak bychom měli porazit jak Nory, tak Švédy. Bude to určitě hrozně moc těžký zápas, budeme muset tlačit na servisu," řekl Schweiner. "Na finále se těším, na Švédy příliš ne," připustil Perušič. "Zatím tady hrajou opravdu ve formě. Je to soupeř, s kterým často trénujeme, známe se, víme, jakou hrají hru. Takže to bude spíš teď o tom si rychle odpočinout, nechat trenéry připravit nějakou taktiku, zhlédnout ty zápasy, které tady odehráli, a zítra je zkusit překvapit," doplnil.

Výsledky mistrovství světa v plážovém volejbalu v Tlaxcale (Mexiko):

Muži – semifinále:

Perušič, Schweiner (16-ČR) – Crabb, Brunner (21-USA) 2:0 (15, 12), Ahman, Hellvig (2-Švéd.) – Losiak, Bryl (11-Pol.) 2:1 (11, -20, 16).

Ženy – semifinále:

Ana Patricia, Duda (1-Braz.) – Artachová, Clancyová (5-Austr.) 2:0 (17, 14), Hughesová, Chengová (3-USA) – Nussová, Klothová (2-USA) 2:1 (-18, 12, 13).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články