Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika

Famózní Perušič se Schweinerem se v Dauhá zapsali do české beachvolejbalové historie

Senzační pouť čtyřhvězdičkovým turnajem v Dauhá skončila pro plážové volejbalisty Ondřeje Perušiče s Davidem Schweinerem premiérovým českým mužským titulem na Světovém okruhu. Ve finále s Brazilci Evandrem a Gutem ani jednou neprohrávali a přes komplikace v závěru druhého setu zvítězili 21:16 a 21:19. Získali tak pořádnou porci bodů do olympijské kvalifikace.

Slavící David Schweiner a Ondřej Perušič
zdroj: ČTK autor: Pryček Vladimir

"Doteď si pořád neuvědomujeme, že jsme vyhráli takhle velký turnaj. Ani vlastně nedokážu moc popsat své emoce," řekl Schweiner.

Od začátku se Čechům dařilo eliminovat mistra světa z roku 2017 Evandra, jenž je s 210 centimetry jedním z nejlepších smečařů na okruhu, navíc jej zdobí i tvrdé podání. Na síti se dařilo Schweinerovi, zatímco Perušič Brazilce deptal vynikajícími zákroky v poli.

Češi, kteří za celý turnaj ztratili jediný set a připsali si několik cenných skalpů, dlouho mířili k nečekaně snadné výhře. Za stavu 17:12 ale Schweiner znervózněl a po jeho nevynucených chybách Brazilci vyrovnali. Životní úspěch si však čtrnáctá nasazená dvojice vzít nenechala.

"S blížícím se koncem na nás padla nervozita z možného vítězství a bylo těžké se soustředit, ale naštěstí jsme to nakonec dotáhli," řekl v rozhovoru na kurtu Perušič. "Za celý turnaj jsme neměli žádné výkyvy, až na můj výpadek ve druhém setu finále," dodal Schweiner.

Je nám líto, video expirovalo.
Perušič se Schweinerem zvítězili v Dauhá

Šestadvacetiletí Perušič se Schweinerem uspěli ve finále elitního seriálu na třetí pokus. Stříbro uzmuli před třemi lety v Mersinu a předloni v Ostravě. Za vítězství na katarském písku získali 20 tisíc dolarů, do žebříčku si připíšou 800 bodů.

Udělali tak i velký krok směrem k olympijským hrám v Tokiu. "Nechci říkat, že nám to dává stoprocentní jistotu, ale šance na kvalifikaci jsou o hodně vyšší. Ještě máme několik turnajů, abychom ranking mohli zlepšit. Soupeři, se kterými bojujeme o místo, budou pod větším tlakem. My se opíráme o dobrý výsledek," popsal Schweiner.

Společně hráli první zahraniční turnaj po 16 měsících. "Nevěděli jsme, jak to bude fungovat, jak budeme hrát. Minulý rok jsme se potýkali s menšími zraněními. Byli jsme fakt v očekávání. Dopadlo to nejlépe, jak mohlo," usmál se Schweiner.

Za úspěchem stojí vydařená příprava. Strávili dva měsíce v Římě a dva měsíce na Tenerife. "To se určitě odrazilo v herním projevu," zakončil Schweiner.

Na Světovém okruhu se dosud z českých beachvolejbalistů z vítězství radovaly pouze ženy. Markéta Nausch Sluková triumfovala čtyřikrát s Barborou Hermannovou a dvakrát s Kristýnou Hoidarovou Kolocovou. Ta má na kontě i jeden triumf s Martinou Williamsovou Bonnerovou.

Mezinárodní scéna v plážovém volejbalu se v Dauhá znovu rozjela po půlroční pauze způsobené pandemií koronaviru. Turnaj v katarské metropoli se konal bez fanoušků a za přísných opatření. Mezi ženami obsadily Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou 17. místo, Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou se podělily o 25. příčku.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Dauhá (Katar):

Muži:
Finále:

Perušič, Schweiner (14-ČR) - Evandro, Guto (17-Braz.) 2:0 (16, 19).
O 3. místo:
Taylor Crabb, Gibb (4-USA) - Dalhausser, Lucena (10-USA) 2:0 (9, 21).

Ženy:
Finále:

Klinemanová, A. Rossová (2-USA) - Paredesová, Pavanová (1-Kan.) 2:0 (20, 18).
O 3. místo:
Agatha, Duda (3-Braz.) - Kolinskeová, Stockmanová (14-USA) 2:0 (13, 14).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy