Golfista roku

Závadová na obhajobu v polohovce nedosáhla, Micka skončil sedmý

Berlín – Barboře Závadové se nepodařilo na mistrovství Evropy obhájit bronzovou medaili z polohového závodu na 400 metrů, na šampionátu v Berlíně skončila čtvrtá v čase 4:37,82 minuty. Od stupňů vítězů ji dělilo více než tři sekundy. Kraulař Jan Micka obsadil ve finále čtyřstovky sedmé místo.

Barbora Závadová
zdroj: Isifa/EPA

Jednadvacetiletá Závadová prošla z dopoledních rozplaveb do finále třetím časem a patřila k adeptkám na medaili, ale ty si rozebraly vítězná Maďarka Katinka Hosszúová, Španělka Mireia Belmonteová a Aimee Willmottová z Anglie.

Vzhledem k předchozímu výkonnostnímu trápení však českou plavkyni čtvrté místo nemrzelo. "Jsem moc ráda, že to takhle vyšlo. Chtěla jsem být do pátého místa, to se podařilo a jsem čtvrtá. Bylo to o hodně, takže nemůžu říct, že brambora mě mrzí. Už jsem necelou sekundu za osobním rekordem, už to není loňských pět sekund, vážně jsem spokojená," řekla.

Závadová oproti rozplavbě rovnou vteřinu ubrala. Trojnásobná mistryně světa Hosszúová, jež chce v Berlíně startovat v deseti individuálních závodech a jedné štafetě, vyhrála v čase 4:31,03.

Micka doplaval sedmý

Devatenáctiletý Micka doplaval na 400 m volný způsob sedmý za 3:48,57. Už postup do finále byl pro něj životním úspěchem mezi seniory, v bojích o cenné kovy za sebou nechal bývalého medailistu z mistrovství světa Maďara Gerga Kise. Zlato získal Srb Velimir Stjepanovič výkonem 3:45,66.

Micka v dopoledních rozplavbách dosáhl pátého času (3:49,10), z něhož ve finále ubral půl sekundy. Za svým osobním a zároveň českým rekordem z loňského juniorského MS v Dubaji zaostal o 25 setin. V osmičlenném finále kraulařské čtyřstovky senzačně chyběl světový rekordman Němec Paul Biedermann, jenž byl v rozplavbách až devátý.

Znakařka Simona Baumrtová, označovaná za největší českou naději na šampionátu, vyhrála své semifinále na 200 metrů a její čas 2:10,22 byl celkově třetí nejrychlejší. Finále dvoustovky Baumrtová poplave v úterý.

Výsledky ME v plavání:

Finále:

Muži: 400 m v. zp.: 1. Stjepanovič (Srb.) 3:45,66, 2. D'Arrigo (It.) 3:46,91, 3. Lelliott (Brit.) 3:47,50, ...7. Micka 3:48,57, ...v rozplavbách 40. Kunčar 3:56,51, 47. Kútnik 4:00,37, 49. Novoveský (všichni ČR) 4:01,33.

4x100 m v. zp: 1. Francie (Metella, Gilot, Manaudou, Stravius) 3:11,64, 2. Rusko 3:12,67, 3. Itálie 3:12,78, ...v rozplavbách 13. ČR (Janeček, Verner, Kunčar, Havránek) 3:23,12.

Ženy: 400 m pol. z.: 1. Hosszúová (Maď.) 4:31,03, 2. Belmonteová (Šp.) 4:33,13, 3. Willmottová (Brit.) 4:34,69, 4. Závadová 4:37,82, ...v rozplavbách 24. A. Benešová 5:07,27, 26. A.-M. Benešová (všechny ČR) 5:29,90.

4x100 m v. zp.: 1. Švédsko (Colemanová, Kurasová, Hanssonová, Sjöströmová) 3:35,82, 2. Nizozemsko 3:36,26, 3. Itálie 3:37,63.

Semifinále: Ženy: 200 m znak: 1. Da Rochaová (Šp.) 2:09,13, ...3. Baumrtová 2:10,22, ...v rozplavbách 18. Kopřivová (obě ČR) 2:17,67.