Zábojník se na ME probojoval do finále dvoustovky. Šefl skončil patnáctý, Kubové o tři setiny finále uteklo

Matěj Zábojník sedmým nejrychlejším časem postupuje do finále prsařské dvoustovky na evropském šampionátu a postaral se tak o první české finále na letošním mistrovství. Znakařce Simoně Kubové unikla účast ve finále na padesátce o tři setiny. Obsadila konečné jedenácté místo. Jan Šefl skončil na stovce motýlkem patnáctý.

Zábojník se na ME dostal až do finále, Kubové těsně uteklo

Dvaadvacetiletý Zábojník v semifinále zaostal o 32 setin za svým výkonem z rozplavby, ale postoupil poměrně s přehledem. Na deváté místo měl ještě šest desetin náskok. V Římě tak český rekordman určitě zlepší své dvanácté místo ze stovky. Finále začne v neděli minutu po 19. hodině. "Nemohl jsem se do toho dostat tak, jak bych si představoval. Finále naštěstí vyšlo a myslím, že zítra to prodám lépe," uvedl.

Za dnešním úspěchem vidí několik let práce. "Když bych vzal tuto sezonu, myslím, že jsem k tomu měl nakročeno už na začátku a podařilo se mi jakžtakž natrénovat na tuto akci. Povedlo se a mám radost. Dneska se asi pořádně vyspím, protože ty dvoustovky dávají docela zabrat. Takže zítra dobrý spánek, dobrá snídaně, ráno si odpočinu, odpoledne něco málo poplavu a uvidíme, snad to vyjde," doplnil nejlepší český prsař.

Blízko dalšímu velkému finále byla na sprinterské padesátce Kubová. Sezonní maximum z rozplavby 28,17 by jí na postup stačilo, ale v semifinále byla o čtyři setiny horší a zařadila se na jedenácté místo.

Patnáctý skončil Šefl v závodě na 100 metrů motýlek. Ani on nezlepšil svůj čas z rozplavby. Dohmátl za 52,95 sekundy, což bylo bezmála o tři desetiny pomalejší než jeho dopolední výkon.

Dvojnásobný mistr světa Popovici vyhrál závod na 100 metrů volným způsobem historicky nejlepším časem 46,86 sekundy. Mladý Rumun, který teprve v září oslaví osmnácté narozeniny, zlepšil o dvanáct setin vlastní evropský rekord z pátečního semifinále a byl o pět setin lepší než dosavadní rekordman Brazilec Cesar Cielho Filho v Římě 2009.

Už patnácté evropské zlato z dlouhého bazénu vylovila Sarah Sjöströmová, která ovládla závod na 50 metrů motýlek. Osmadvacetiletá Švédka tuto disciplínu na kontinentálním mistrovství vyhrála popáté, první titul získala už před deseti lety v Debrecínu.

Mistrovství Evropy v plaveckých sportech v Římě:

Finále:

Muži:

100 m v. zp.: 1. Popovici (Rum.) 46,86 - světový rekord, 2. Milák (Maď.) 47,47, 3. Miressi (It.) 47,63.

800 m v. zp.: 1. Paltrinieri (It.) 7:40,86, 2. Märtens (Něm.) 7:42,65, 3. Galossi (It.) 7:43,37.

200 m znak: 1. Ndoye Brouard (Fr.) 1:55,62, 2. Kovács (Maď.) 1:56,03, 3. Greenbank (Brit.) 1:56,15, ...v semifinále 15. Čejka (ČR) 2:00,29.

Ženy:

100 m prsa: 1. Pilatová 1:05,97, 2. Angioliniová (obě It.) 1:06,34, 3. Meilutytéová (Lit.) 1:06,50, ...v rozplavbách 29. Horská (ČR) 1:09,96.

50 m mot.: 1. Sjöströmová (Švéd.) 24,96, 2. Wattelová (Fr.) 25,33, 3. De Waardová (Niz.) 25,62.

400 m pol. záv.: 1. Mihályváriová 4:37,56, 2. Jakabosová (obě Maď.) 4:39,79, 3. Colbertová (Brit.) 4:40,06.

4x100 m v. zp.: 1. Británie (Hopeová, Hopkinová, Harrisová, Andersonová) 3:36,47, 2. Švédsko 3:37,29, 3. Nizozemsko 3:37,59.

Semifinále s českou účastí:

Muži:

200 m prsa: 1. Mattsson (Fin.) 2:09,88, ...7. Zábojník (ČR) 2:11,48 - postoupil do finále.

100 m mot.: 1. Milák 51,01, ...15. Šefl (ČR) 52,95 - nepostoupil do finále.

Ženy:

50 m znak: 1. Scaliaová (It.) 27,39, ...11. Kubová (ČR) 28,21 - nepostoupila do finále.