Volejbalový magazín

Zábojník na prsařské stovce zaplaval na ME český rekord a skončil jedenáctý

Matěj Zábojník na mistrovství Evropy v krátkém bazénu obsadil jedenácté místo v závodě na 100 metrů prsa v českém rekordu 57,73 sekundy. Tímto časem postoupil jako třináctý do semifinále, v něm jej zopakoval a o dvě místa si polepšil. Od postupu do finálové osmičky ho dělilo 35 setin. Z rozplaveb neprošli další Češi - jeho prsařský kolega Vojtěch Netrh a překvapivě ani Simona Kubová na 200 metrů znak.

Plavání
zdroj: Reuters

Jednadvacetiletý Zábojník v polovině října při Plzeňských sprintech překonal český rekord na dvoustovce, kterou má na šampionátu v Kazani ještě před sebou.

Jeho prvním startem v Rusku byla stovka, v níž vymazal z rekordních tabulek pět let starý čas Petra Bartůňka.

"Jak jsem doplaval, nebyly tam časy, tak jsem nevěděl, dobře, špatně... Slyšel jsem trenéry něco hlásit, ale radši jsem si počkal na oficiální výsledky. Český rekord, co víc si přát? Ještě navíc postup do semifinále, spokojenost," radoval se.

Bartůňkův rekord z MS v kanadském Windsoru vylepšil přesně o sekundu. "To moc často nebývá, očividně to sedlo. Na národní rekord jsem si věřil, ale že by mohl padnout až o vteřinu, to jsem nečekal. Byl to dobrý start, snad to bude ještě lepší," podivoval se Zábojník, jenž si vylepši osobní rekord o 1,16 sekundy.

Další český reprezentant, devatenáctiletý Netrh, obsadil na prsařské trati 25. místo. Nestačilo mu, že si vylepšil osobní maximum o tři desetiny na 58,70, což je o tři setiny rychlejší čas než Bartůňkův nyní už bývalý český rekord.

Rozplavba dvoustovky se vůbec nevydařila české rekordmance Kubové. V té své dohmátla až sedmá v čase 2:11,14, který byl o tři a půl sekundy pomalejší než její sezonní maximum ze začátku září při International Swimming League v Neapoli.

Celkově se zařadila na dvacáté místo z 23 účastnic. Vzhledem k redukci postupujících na maximálně dvě z jedné země je i tak pro semifinále první náhradnicí.

Jednadvacáté zlato na evropském šampionátu v krátkém bazénu získala Sarah Sjöströmová. Osmadvacetiletá švédská hvězda triumfovala v závodě na 50 metrů volný způsob a přidala do sbírky devátý titul na této vrcholné akci. Čas 23,12 sekundy znamenal rekord šampionátu, vlastní maximum z roku 2017 Sjöströmová zlepšila o 18 setin. Tehdy v Kodani to byl její do dneška jediný evropský titul na sprinterské kraulařské trati v krátkém bazénu.

Ve finále na sto metrů prsa se blýskly teenagerky. Za vítěznou Italkou Martinou Carrarovou se o druhé místo podělily šestnáctiletá Ruska Jevgenija Čikunovová a teprve čtrnáctiletá Estonka Eneli Jefimovová.

Dva stříbrné dárky si zatím dal k dnešním 21. narozeninám italský plavec Michele Lamberti. Druhé místo obsadil ve finále na 50 metrů znak i na 100 metrů motýlek. Ještě bude závodit s polohovou štafetou na 4 x 50 metrů.

Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu v Kazani (Rusko):

Finále:

Muži:

50 m znak: 1. Kolesnikov (Rus.) 22,47, 2. Lamberti (It.) 22,65, 3. Glinta (Rum.) 22,74, ...v semifinále 9. Franta (ČR) 23,51 - český rekord.

100 m mot.: 1. Szabó (Maď.) 49,68, 2. Lamberti 49,79, 3. Majerski (Pol.) 49,86, ...v semifinále 12. Šefl 50,46 - český rekord, v rozplavbách 29. Luňák (oba ČR) 52,74.

4x50 m pol. záv.: 1. Itálie (Lamberti, Martinenghi, Orsi, Zazzeri) 1:30,14 - světový rekord, 2. Rusko 1:30,79, 3. Nizozemsko 1:32,16.

Ženy:

50 m v. zp.: 1. Sjöströmová (Švéd.) 23,12, 2. Wasicková (Pol.) 23,49, 3. Kameněvová (Rus.) 23,72, ...v semifinále 9. Seemanová (ČR) 24,34.

800 m v. zp.: 1. Kirpičnikovová (Rus.) 8:04,65, 2. Quadarellaová (It.) 8:10,54, 3. Goseová (Něm.) 8:10,60.

100 m prsa: 1. Carrarová (It.) 1:04,01, 2. Čikunovová (Rus.) a Jefimovová (Est.) obě 1:04,25.