Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
1. SC TEMPISH Vítkovice - FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Trénink má smysl, zaměřila jsem se i na detaily. Na ME mám na finále, věří Seemanová

Mistrovství Evropy v plavání v dlouhém bazénu se blíží a Barbora Seemanová je připravená. Česká plavkyně za sebou má přípravu na Mallorce, kde ladila formu hlavně na svou silnou kraulařskou dvoustovku. Pokud se jednadvacetiletá plavkyně přiblíží svému českému rekordu, měla by se dostat do finále. Sebevědomí jí dodala dvě vítězství na závodech ve Stockholmu.

Barbora Seemanová
zdroj: Český svaz plaveckých sportů

Ačkoliv to byly její první závody po nemoci, na dvoustovce tam porazila i maďarskou hvězdu Katinku Hosszúovou. Čas 1:57,76 o více než sekundu předčil očekávání, které s trenérkou Petrou Škábovou měly. Přiblížila se na necelou sekundu vlastnímu českému rekordu z loňských podzimních závodů v Taškentu.

"Ujistila jsem se, že ten trénink, co děláme od začátku roku, za něco stál. Byla jsem tam po krátké nemoci, tělo si odpočinulo, dostalo nový náboj," popisovala Seemanová pocity ze závodů, kterými před měsícem zahájila olympijskou sezonu.

Bylo pro ni důležité získat závodní rytmus. "Byla jsem hrozně ráda za tu konkurenci tam. Bylo to fajn, že jsem se trošku otrkala, nebyla tolik nervózní. Mohly jsme se pak zaměřit na detaily, které jsme v tréninku neviděly. Dalo nám to novou energii a nový směr do tréninku," pochvalovala si.

Barbora Seemanová
zdroj: ČTK/PR/ČSPS/ autor: Vaňo Martin

Další závodní zkouškou pro ni byl domácí mítink v Pardubicích, který se konal díky výjimce ministerstva zdravotnictví. "Fakt jsem doufala, že se uskuteční. Bylo potřeba, abych si zkusila tu závodní atmosféru, přípravu před startem, rozcvičení," doplnila.

Teď ji čeká premiéra na seniorském mistrovství Evropy v dlouhém bazénu. Před třemi lety v Glasgow nezávodila, protože se soustředila na přípravu na mládežnickou olympiádu. V prosinci 2019 skončila na ME v krátkém bazénu pátá na dvoustovce. Tehdy ji dělila půlsekunda od medaile. Do boje o medaile by se chtěla probojovat i tentokrát.

"Když na dvoustovce zaplavu svá maxima, tak by mi to mělo zajistit finále. A ve finále už je to strašná rvačka. Nejsou tam takové rozdíly, může se stát cokoliv," řekla česká reprezentantka. Právě na dvoustovku se s trenérkou na Mallorce zaměřovaly nejvíce. "Hlavně na druhou půlku závodu, většina plavců s ní má problém," poznamenala Seemanová.

Diváky nevyžaduji, soustředím se na sebe

Nevadí jí, že v budapešťské Duna Areně příští týden nebudou diváci. "Nejsem ten typ, který by vyžadoval pozornost ve chvíli, kdy vchází na blok. Soustředím se jen na závod a sama na sebe. Nevnímám okolí. Stejně mám sluchátka. Beru to tak, jak to je, nemáme na výběr," přemítala.

Evropský šampionát je pro ni dalším krokem směrem k vrcholu sezony, olympijským hrám v Tokiu. Vyzkouší si, jaké je to plavat naplno už v rozplavbách. Po OH plánovala odjet studovat a trénovat do Spojených států amerických, ale nad tím se vznáší otazník.

"Amerika je strašně komplikovaná. Jsou tam na podzim dvě akce krátce od sebe. Letěla bych tam jenom na měsíc. Řeší se, jak to udělat, není to teď vůbec jisté," prozradila. Na začátku listopadu se v Kazani uskuteční ME v krátkém bazénu, na prosinec je naplánované MS v krátkém bazénu do Abú Dhabí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy