Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Před Velkou pardubickou

Sjöströmová zabodovala na MS i v kraulu a dotahuje se na Phelpse

Po motýlkářské padesátce švédská plavkyně Sarah Sjöströmová vyplavala na mistrovství světa v Budapešti zlato i na kraulařském sprintu. Svojí 19. individuální medailí, z toho desátou zlatou, se tak dotáhla o jeden jediný cenný kov za rekordmana Američana Michaela Phelpse. Skvělý výkon předvedla také mladičká patnáctiletá Kanaďanka Summer McIntoshová, která po motýlku na 200 m vyhrála i dlouhou polohovku.

Sarah Sjöströmová
zdroj: ČTK/AP autor: Petr David Josek

Osmadvacetiletá Sjöströmová se ve finále jako jediná dostala pod hranici 24 sekund a na kraulařské padesátce triumfovala podruhé v kariéře. Poprvé se radovala před pěti lety rovněž v maďarské metropoli, zbylých osm titulů má z motýlkářských tratí.

Na znakařské padesátce Američan Justin Ress porazil o dvě setiny krajana Huntera Armstronga, ale vzápětí byl diskvalifikován kvůli porušení pravidel při dohmatu. Armstrong přidal nejcennější medaili k bronzu ze stovky a dvěma zlatům ze štafety.

Nejkratší prsařskou trať ovládla Litevka Ruta Meliutytéová, která získala druhé zlato z MS po triumfu na 100 metrů před devíti lety. K závodění se olympijská vítězka z Londýna vrátila loni v prosinci po vypršení dvouletého trestu za porušení dopingových pravidel.

McIntoshová stejně jako na motýlkářské dvoustovce překonala juniorský světový rekord a medailovou bilanci ze šampionátu vylepšila na dvě zlata, stříbro a bronz. Domácí hvězdě Katince Hosszúové nestačila bouřlivá podpora diváků na lepší než čtvrtou příčku.

Kraulařské patnáctistovce dominoval Ital Gregorio Paltrinieri, jenž dlouho útočil na světový rekord Číňana Sun Janga. Nakonec za ním zaostal o necelé dvě sekundy v druhém nejlepším čase historie. Nejdelší trať ovládl Paltrinieri na MS potřetí, před třemi lety v Kwandžu byl třetí.

V závěrečných polohových štafetách zaskočili nejrychlejší Italové favorizované Američany, kteří postrádali zdravotně indisponovanou hvězdu Caeleba Dressela. Američanky obdobné překvapení nedopustily a zajistily USA 17. zlato z budapešťského bazénu. Druhá nejúspěšnější Austrálie si připsala šest titulů, třetí Itálie pět.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články