Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České ragby 2021

Seemanová získala na ME v Kazani stříbro na 200 m volným způsobem, znakař Franta skončil sedmý

V závěrečném finálovém bloku v Kazani vybojovala Barbora Seemanová stříbro v závodu na 200 m volným způsobem, čímž se postarala o první českou medaili z krátkého bazénu od roku 2013. Nestačila pouze na Nizozemku Steenbergenovou. Naději na medaili měl i Tomáš Franta. Ten nakonec na 200 m znakem skončil sedmý. 

Šťastná Barbora Seemanová
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

Seemanová se nizozemské soupeřky v úvodu závodu držela, ale nakonec s ní prohrála o 83 setin. Nizozemka se dostala čtvrt sekundy pod hranici minuty a 53 sekund, naopak jednadvacetiletá Češka časem 1:53,58 zaostala o 27 setin za svým českým rekordem ze září. Uhájila ale o tři desetiny druhé místo před mohutně finišující Slovinkou Katjou Fainovou.

V Kazani bojovala nejen se soupeřkami, ale také s nachlazením. "Jsem strašně ráda, že už je konec a že to mám za sebou. Můj stav se ze včerejška na dnešek zlepšil, měla jsem volno, jen jsem se kurýrovala. Na finále jsme se dokonce těšila, protože u těch závodů předtím, když víte, že nejste ve své kůži, tak to jako nutí. Teď jsem se fakt těšila, protože jsem věděla, že holky pojedou skvěle a vytáhnou mě k pěknému času. Je to kousíček za osobákem, což bych si na začátku týdne netroufala tipnout," radovala se v tiskové zprávě svazu.

Je nám líto, video expirovalo.
Seemanová: Vážím si toho, že jsem se psychicky vzchopila

Svěřenkyně Petry Škábové získala druhou medaili na velké seniorské akci. Po osmi letech navázala na Kubovou, která v Herningu 2013 vyplavala tři individuální medaile včetně titulu na padesátce znak a bronz se štafetou. Pro Seemanovou bude vrcholem zimní části olympijské sezony světový šampionát v krátkém bazénu, který se uskuteční v prosinci v Abú Zabí.

Vystoupení českých plavců v Rusku uzavřel Tomáš Franta, který na 200 metrů znak obsadil sedmé místo. Podepsalo se na něm, že absolvoval v posledních dvou dnech tři dvoustovky. "Je blbé říct, že jsem na to starý, ale přece jenom mentálně jsem nastavený na stovku, na padesátku. Tohle mi dalo pěkně zabrat. Ale konečně jsem byl ve finále," poznamenal třiadvacetiletý plavec, který na padesátce i stovce skončil devátý.

Česká výprava vybojovala v Kazani celkem jedenáct finálových umístění. K medaili měla vedle Seemanové nejblíže její tréninková kolegyně Kristýna Horská, která skončila čtvrtá na 200 metrů prsa a pátá v polohovém závodě na 200 metrů.

Na prsařské padesátce vyrovnal Bělorus Ilja Šymanovič světový rekord Jihoafričana Camerona van der Burgha 25,25, který platí od roku 2009. Novopečený šampion překonal o čtyři setiny evropský rekord Turka Emreho Sakciho, jenž dnes byl druhý.

Čtvrtým titulem završila účast v Kazani švédská hvězda Sarah Sjöströmová. Ke zlatým medailím na 50 a 100 metrů volný způsob a 100 metrů motýlek přidala nejcennější kov také na motýlkářské padesátce. Kromě toho má bronz z polohového závodu na 100 metrů a stříbro s ženskou polohovou štafetou. Sbírku z tohoto typu šampionátu rozšířila na 26 medailí.

Nesmírně vyrovnaná byla premiéra kraulařské osmistovky mužů na ME v krátkém bazénu. Ital Gregorio Paltrinieri a Němec Florian Wellbrock se přetahovali do posledních metrů. První jmenovaný dohmátl o pět setin dříve a časem 7:27,94 vytvořil evropský rekord. Maximum Francouze Yannicka Angela z roku 2012 překonal o 1,23 sekundy.

O světový rekord se na závěr šampionátu postarala nizozemská smíšená polohová štafeta ve složení Kira Toussaintová, Arno Kamminga, Maaike de Waardová a Thom de Boer. Jejich čas 1:36,18 byl o čtyři setiny lepší než výkon ruského kvarteta na předloňském šampionátu v Glasgow.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy