Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Seemanová si na MS zaplave finále i na stovce, premiéra v boji o medaile čeká Horskou

Barbora Seemanová si po středečním čtvrtém místě v závodě na 200 metrů volný způsob zajistila na mistrovství světa v Dauhá druhou finálovou účast. V semifinále stovky se ve srovnání s dopolední rozplavbou zlepšila o 21 setin sekundy na 53,76 a postoupila ze šestého místa. Poprvé se do bojů o medaile na vrcholné celosvětové akci dostala Kristýna Horská.

Je nám líto, video expirovalo.
Seemanová poplave na MS finále i na kraulařské stovce

Třiadvacetiletá Seemanová se přiblížila na osm setin svému českému rekordu ze životní olympijské sezony 2021 a poprvé se na stovce dostala do finále vrcholné globální akce.

"Já jsem ani nedoufala, že bych si to finále na stovku zaplavala, takže je to pro mě hodně příjemné překvapení," řekla Radiožurnálu Sport.

Ve svém semifinále dohmátla třetí za Nizozemkou Marit Steenbergenovou a Britkou Annou Hopkinovou, ve druhém semifinále se před ni dostaly jen tři závodnice.

V pátečním finále chce Seemanová zvolit jinou taktiku. "Musím první padesátku víc pošetřit nohy, abych měla něco do toho odrazu, do té obrátky. Pak už to pojedu bez dechu a poslední pětadvacítka bude, že tam nechám všechno," plánovala.

Má na dohled olympijský limit 53,61 sekundy. "Je to určitě motivace. Je to moje jediná meta, kterou si na to finále nastavím, protože nemám absolutně co ztratit a můžu jenom získat. Určitě chci mířit k těm 53,5," dodala Seemanová, která už je od loňska na olympijské hry v Paříži kvalifikovaná na kraulařské dvoustovce.

Je nám líto, video expirovalo.
Horská i Seemanová zvládly rozplavby a představí se v semifinále MS

Bronzová medailistka z prosincového mistrovství Evropy Horská v krátkém bazénu se časem 2:25,34 kvalifikovala v semifinále jako osmá na 200 metrů prsa.

Šestadvacetiletá plavkyně ve srovnání s rozplavbou zrychlila o 1,37 sekundy a postarala se o čtvrté české finále na tomto šampionátu.

"Byl to takový můj vnitřní sen se do toho finále dostat. Přece jenom je to pro mě velká prestiž a jsem strašně ráda, že se mi to povedlo," řekla Horská, jejímž maximem na MS bylo dosud 15. místo na 200 metrů prsa z roku 2022.

Vlastní český rekord ani ještě kvalitnější olympijský limit v semifinále neatakovala. Od osobního maxima zůstala 72 setin vzdálena.

"Na konci mi to nešlo zrychlit. Už jsem si poněkolikáté ověřila, že ne vždycky je zvýšení frekvence to správné řešení. Ale tím, že jsem ve finále, tak mám ještě jednu šanci to zlepšit, a doufám, že se k tomu národnímu rekordu aspoň přiblížím," přála si Horská.

Účastnice olympijských her v Tokiu může jít do finále uvolněně. "Už to osmé místo je pro mě velký úspěch. Samozřejmě budu dělat všechno pro to, abych se posunula co nejvýš. Ale ten čas je pro mě asi nejprestižnější. I když nedokážu říct, jak moc budu schopná zrychlit," dodala.

Titul v mužském závodě na 100 metrů volný způsob získal novopečený světový rekordman Číňan Pchan Čan-le. Za svým výkonem z prvního úseku kraulařské štafety na 4x100 metrů sice o 73 setin zaostal, ale i výkon 47,53 mu stačil na zlato.

Zdroj
ČTK, Radiožurnál Sport, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články