Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Touchdown

Seemanová je v Bělehradě podruhé zlatá, vyhrála i dvoustovku. Gracík se kvalifikoval na olympiádu

Barbora Seemanová má druhé zlato z mistrovství Evropy. V bělehradském bazénu vyhrála po stovce volný způsob i na dvojnásobné trati. Triumfovala s velkou převahou téměř dvou sekund před druhou Maďarkou Minnou Abrahámovou (1:55,37) a navázala na zlato z roku 2021. Vydařené finále má za sebou také Daniel Gracík. V Bělehradě dohmátl pátý na 100 metrů motýlek a časem 51,40 vylepšil svůj český rekord o osmadvacet setin. A hlavně: splnil limit na olympijské hry. 

Je nám líto, video expirovalo.
Barbora Seemanová je dvojnásobnou mistryní Evropy

Seemanová útok na zlato ve své hlavní disciplíně vyhlásila už před šampionátem. Ve finále dominovala od startu do cíle a postupně navyšovala svůj náskok. Nakonec se přiblížila na čtvrt sekundy svému nedávnému českému rekordu z mítinku v Londýně. Stala se první českou plavkyní, která na jednom ME v dlouhém bazénu získala více než jednu medaili.

"Jsem nadšená. Mám radost, že mám svoje zlato zpátky, i když Marrit tady chybí. Myslím si, že by to byl skvělý závod i s ní," řekla Seemanová televizní stanici Nova Sport 1. Nizozemka Marrit Steenbergenová ji v roce 2021 porazila na ME v krátkém bazénu v Kazani. Loni na téže akci v Otopeni získala Seemanová stříbro za Britkou Freyou Andersonovou, jež v Bělehradě rovněž nestartovala.

S výkonem byla svěřenkyně Luky Gabrila nadmíru spokojená. "Tu dvoustovku jsem si strašně užila, hrozně mě to bavilo. Závod se mi jel pěkně i technicky, přesně tak, jak jsem to chtěla jet. Myslím si, že to je takový dobrý start a kontrolní výsledek před olympiádou. Těším se už na další starty," dodala čtyřiadvacetiletá plavkyně.

Devatenáctiletý Gracík po bronzu na motýlkářské padesátce tentokrát na medaili nedosáhl. V závodě, který vyhrál Maďar Kristóf Milák (50,82), si ale zajistil premiérovou účast pod pěti kruhy. Před šampionátem na limit ztrácel dvě setiny, v semifinále se mu přiblížil na setinu a v dnešním finále ho konečně pokořil.

V televizním rozhovoru prozradil, že ho nedávné výkony motivovaly. "Pak ten nátlak a stres na toho plavce musí být. To bylo přesně to, co jsem dneska potřeboval. Přesně to, co mi v těch závodech chybělo. Říkám to pořád a řeknu to i teď: 'Hlava vždycky určuje'," uvedl Gracík. Na poslední možnou chvíli se přidal k Seemanové a znakaři Miroslavu Knedlovi, kteří olympijské limity mezinárodní federace splnili již dříve.

Ve finále prsařské dvoustovky bude o medaili i olympijský limit bojovat Kristýna Horská. Druhé semifinále vyhrála a časem 2:24,55 minuty zaostala o 27 setin za svým českým rekordem. K jistotě účasti na OH v Paříži potřebuje bronzová medailistka z loňského ME v krátkém bazénu oproti semifinále zrychlit o 64 setin. "Plavalo se mi naprosto skvěle. Ani jsem ve finiši netuhla, což se mi většinou stává. Ale bohužel mně nevyšly dvě obrátky, kdy jsem opravdu naskočila na stěnu a tam jsem se úplně zastavila. To mě stálo hodně, hodně, hodně času," uvedla.

Mistrovství Evropy v plaveckých sportech v Bělehradě:

Bazénové plavání:

Finále:

Muži:

100 m mot.: 1. Milák 50,82, 2. Kós (oba Maď.) 50,96, 3. Majerski (Pol.) 50,98, ...5. Gracík (ČR) 51,40 – český rekord.

200 m prsa: 1. Jepitropov (Bulh.) a Persson (Švéd.) oba 2:09,45, 3. Kalusowski (Pol.) 2:10,20.

4x100 m v. zp.: 1. Srbsko (Stjepanovič, Acin, Cvetkov, Barna) 3:12,90, 2. Polsko 3:13,25, 3. Řecko 3:13,73.

Ženy:

200 m v. zp.: 1. Seemanová (ČR) 1:55,37, 2. Abrahámová (Maď.) 1:57,22, 3. Maierová (Něm.) 1:57,36.

50 m znak: 1. Hillová (Ir.) 27,73, 2. Drakuová (Řec.) 27,87, 3. Piskorská (Pol.) 28,00.

Semifinále s českou účastí:

Ženy:

200 m prsa: 1. Horská (ČR) 2:24,55.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články