Je nám líto, video expirovalo.

Plavec Kozubek sahal na mistrovství světa po senzační medaili, na pětce skončil čtvrtý

Největšího úspěchu v kariéře dosáhl na světovém šampionátu v plaveckých sportech v Koreji Matěj Kozubek. V životním závodu totiž doplaval čtvrtý na pětikilometrové trati. V tvrdém a rychlém měření sil se v závěrečném kole prohnal kolem většiny soupeřů a v cíli ho od medaile dělila sekunda a dvě desetiny. Zlato vybojoval favorizovaný Kristóf Rasovszky z Maďarska, druhý český reprezentant Vít Ingeduld obsadil třicáté místo.

Matěj Kozubek v zelené čepici na mistroství světa v plavání v Kwangdžu
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

"Matěj předvedl neskutečný výkon. Čtvrté místo na mistrovství světa je prostě bomba," řekl reprezentační trenér Jan Srb. Sám Kozubek nicméně takové nadšení nesdílel. "Je to super, ale nemám z toho zvláštní pocity. Kdyby byla medaile, tak by to asi bylo něco jiného," doplnil.

Třiadvacetiletý Kozubek výborně odstartoval a zařadil se dopředu hlavního balíku, pak se pohyboval na hraně druhé a třetí desítky. V čele udávali tempo medailisté z loňského ME –  zlatý Rasovszky a Logan Fontaine z Francie. V posledním ze tří okruhů potvrdil roli favorita Rasovszky a vyhrál s náskokem deseti vteřin v čase 53:22,1. Fontaine bral stříbro, před Kozubkem už byl jen Kanaďan Eric Hedlin.

Český plavec zvládl závod výborně takticky. Do posledního okruhu otočil na 25. místě a ztrácel na čelo jen 15 sekund, postupně se propracoval dopředu a po drtivém finiši vybojoval největší úspěch v kariéře.

Příslibem bylo už druhé místo, které plavec pražských Bohemians vybojoval před dvěma týdny na Evropském poháru v Barceloně na deseti kilometrech. "I když výsledek v Barceloně byl velmi pěkný a potěšující, tak jsem si naděje na moc vysoké umístění nedělal. Doufal jsem pouze, že bych se mohl vejít do top 20, abych se kvalifikoval na Světové plážové hry v Dauhá. O to víc mě tento výsledek překvapil a jsem za něj rád," uvedl Kozubek.

V úterý ho čeká desetikilometrová trať, což je zároveň olympijská kvalifikace. "Bude to jiný závod, jiní soupeři. Půlka startovního pole bude úplně jiná. Uvidí se, jak to půjde dál, budu bojovat, co nejlíp to půjde," zakončil. Na závěr nastoupí ještě do maratonu na 25 kilometrů.

Dnes se dálkoví plavci vydali do prvního závodu MS již v osm hodin ráno místního času, o dvě hodiny dříve oproti původnímu plánu kvůli hrozbě vytrvalého deště. V neděli poplavou ženy 10 km včetně Lenky Štěrbové a Aleny Benešové.

Mistrovství světa v plaveckých sportech v Kwangdžu (Korea):

Dálkové plavání: Muži - 5 km: 1. Rasovszky (Maď.) 53:22,1, 2. Fontaine (Fr.) -10,1, 3. Hedlin (Kan.) -10,3, 4. Kozubek (ČR) -11,5, 5. Acerenza (It.) -11,9, 6. Székelyi (Maď.) -12,3, ...30. Ingeduld (ČR) -24,0.

Skoky do vody: Věž 10 m synchro mix: 1. Lien Ťün-ťie, S' Ja-ťie (Čína) 346,14, 2. Minibajev, Běljajevová (Rus.) 311,28, 3. Balleza, Sanchezová (Mex.) 287,64.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy