Následuje
FIS magazín SP

Phelpse čeká po řízení v opilosti nucená pauza, nebude startovat ani na MS

Washington - Slavný americký plavec Michael Phelps se kvůli aféře s řízením pod vlivem alkoholu nebude smět ve Spojených státech šest měsíců účastnit plaveckých soutěží. Phelps rovněž nebude moct v srpnu příštího roku startovat na světovém šampionátu v ruské Kazani.

Michael Phelps
zdroj: ISIFA autor: Cal Sport Media

Phelps byl před týdnem zadržen kvůli rychlé jízdě a řízení pod vlivem alkoholu. Osmnáctinásobný olympijský vítěz se následně za své chování omluvil a oznámil, že se chce na čas stáhnout do ústraní a podstoupit šestitýdenní terapii.

"Členství v USA Swimming a zvlášť na reprezentační úrovni zahrnuje samozřejmou povinnost dodržovat náš kodex chování. Michaelovo jednání bylo velmi závažné a vyžadovalo pádné důsledky," uvedl výkonný ředitel amerického plaveckého svazu Chuck Wielgus.

Devětadvacetiletý Phelps může v nadcházejících měsících trénovat pouze v klubu. Na půl roku přišel také o finanční podporu od svazu. Zákaz startů na amerických soutěžích mu vyprší 6. března příštího roku.

Nejúspěšnější olympionik v historii původně ukončil kariéru před dvěma lety po olympiádě v Londýně. Letos v dubnu ohlásil návrat a znovu začal závodit. Jeho cílem je opět zazářit na Hrách v Riu de Janeiru 2016. "Považujeme tento trest za adekvátní a jsme rádi, že Michael se rozhodl vyhledat pomoc," reagoval na zveřejnění sankcí výkonný ředitel olympijského výboru USA Scott Blackmun.

"Jsme vděční, že se nikomu nic nestalo, a oceňujeme rychlost, s jakou plavecký svaz i Michael jednali," dodal. Kvůli řízení pod vlivem alkoholu měl Phelps problémy už před deseti lety, tehdy odešel od soudu s podmínkou na rok a půl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy