Následuje
SP Česko

Nyadová napopáté: Z Kuby na Floridu za dva dny - žralokům a medúzám natruc

Miami - Čtyřiašedesátiletá americká vytrvalostní plavkyně Diana Nyadová se v pondělí stala prvním člověkem, který přeplaval z Kuby na Floridu bez ochranné klece proti žralokům. Na pláž na floridském souostroví Key West dorazila po více než 50 hodinách v nebezpečných vodách mezi Kubou a Floridou. Na floridské pláži ji nadšeně vítal dav fanoušků.

"Mám pro vás tři zprávy. Za prvé: nikdy to nevzdávejte. Za druhé: na splnění svého snu nejste nikdy staří. A za třetí: vypadá to jako osamocený sport, ale je za tím celý tým," řekla vyčerpaná plavkyně, když dorazila do cíle.

Nyadové se podařilo překonat několik světových rekordů a na Floridu z Kuby doplavala na pátý pokus a po 35 letech; 165 kilometrů uplavala za 53 hodin. Cestou ji doprovázel tým. Několik potápěčů plavalo před ní a odstraňovali nebezpečné medúzy čtyřhranky. Právě ty jí loňský pokus překazily. Letos si kvůli nim pořídila speciální silikonovou masku. Špatně se jí v ní ale dýchalo, a tak ji odložila. 

Poprvé se Diana do nebezpečných vod ponořila v roce 1978 - to jí bylo 29. O tři desítky let později to zkusila znovu. Dvakrát v roce 2011 a jednou i loni. Dopředu avizovala, že letos se o splnění životního snu pokouší naposledy.

Průliv v roce 1999 jako první přeplavala 22letá Australanka Susie Maroneyová, která ale použila ochrannou klec. Kvůli zranění od medúzy ukončila v červnu její krajanka Chloë McCardelová dosud poslední pokus o přeplavání tohoto úseku.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy