Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Micka doplaval ve finále osmistovky pátý

Berlín - Plavec Jan Micka obsadil na mistrovství Evropy v Berlíně páté místo v závodě na 800 metrů volný způsob. Devatenáctiletý talent se dlouho držel ve hře o třetí místo, než na poslední stovce odpadl, přesto opět zlepšil český rekord. Nové národní maximum má nyní hodnotu 7:52,19 minut; oproti času, s kterým do německé metropole přijel, se Micka zlepšil o více než čtyři sekundy.

Český plavec Jan Micka
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Micka už ve čtvrteční rozplavbě razantně vylepšil vlastní předchozí nejlepší český čas 7:56,33, ve finále ubral další sekundu a 19 setin. Přes jarní tříměsíční tréninkový výpadek kvůli zranění vybojoval v Berlíně také sedmé místo na čtyřstovce a deváté na nejdelší trati 1 500 metrů. 

"Jsem spokojenější se včerejším závodem, dneska se mi to nepovedlo zrovna nejlíp. Doufal jsem, že když pojedu vedle rychlých soupeřů, že se jich dokážu udržet, ale bohužel jsem se jich neudržel. S překonáním rekordů na osmistovce jsem ale spokojený," uvedl Micka.

Závod suverénně vyhrál v rekordu šampionátu 7:44,98 Ital Gregorio Paltrinieri, jenž už má zlato z patnáctistovky. V semifinálových závodech nikdo ze tří českých plavců nedokázal proniknout do bojů o medaile.

Nejblíže postupu byla znakařka Simona Baumrtová, ale zklamání z pátých míst na tratích 100 a 200 metrů si na sprinterské padesátce nevynahradila. Skončila dvanáctá, oproti rozplavbě zrychlila na 28,64, ale od posledního postupového místa ji dělilo 16 setin. Její český rekord 28,20 z loňska by na finále hravě stačil.

O místo hůře skončil na padesátimetrové prsařské trati Petr Bartůněk, kterého s časem 27,91 dělilo od nejlepší osmičky 21 setin. V této disciplíně se ve druhém semifinále postaral o první individuální světový rekord na šampionátu Brit Adam Peaty. Devatenáctiletý evropský šampion z dvojnásobné trati dohmátl v čase 26,62 a o pět setin překonal pět let starý výkon Jihoafričana Camerona Van der Burgha.

"Musel jsem se tak pětkrát podívat na tabuli, než jsem si uvědomil, že jsem to překonal. Světový rekord jsem nikdy neudělal, tak nevím, jaké to je. Ale cítím se absolutně úžasně," rozplýval se Peaty. "Doufejme, že zítra to bude ještě lepší. Dneska to nebylo úplně perfektní, protože mi nevyšel dohmat, takže pořád ještě se můžu zlepšit," dodal. Poslední český semifinalista Roman Dmytrijev skončil čtrnáctý na znakařské dvoustovce. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy