Česko - Rakousko

Kubové finále na padesátce uniklo o patnáct setin

Napodruhé se znakařka Simona Kubová do finále mistrovství světa v krátkém bazénu nedostala. Česká plavkyně byla na 50 metrech dvanáctá v čase 26,53, patnáct setin sekundy za postupem. Jediným českým finálovým umístěním v Abú Zabí zůstává sedmá příčka Kubové na stovce.

Šanci na postup měla česká rekordmanka i tentokrát, poté co ze sedmého místa v rozplavbách postoupila do semifinále. V něm plavala o devět setin pomaleji než dopoledne a zaostala o 31 setin za svým českým rekordem z minulé sezony. Na finálovou osmičku to tentokrát nestačilo. Nejrychlejší ženou semifinále byla švédská vítězka stovky Louise Hanssonová.

"Mrzí mě, že jsem se nedokázala zlepšit z rána, protože ráno jsem se cítila taková ospalá a myslela jsem, že odpoledne to bude trochu lepší. Upřímně nevím, co jsem tam plavala hůř nebo kde byla ta rezerva. Vlnění po startu bylo dobré, možná trošku delší dohmat, to jsou setinky. Jestli třeba i koncentrace byla horší… A to jsou ty detaily, které by mě možná posunuly dál," přemítala Kubová.

Nejzkušenější členka českého týmu prakticky zopakovala své výsledky z posledního MS v krátkém bazénu, které se uskutečnilo před třemi lety. Tehdy byla v Číně sedmá na stovce a desátá na sprinterské padesátce.

Dva tituly za jediný podvečer získal Rus Kliment Kolesnikov. Nejdříve vyhrál polohový závod na 100 metrů a pak nenašel přemožitele ani na znakařské padesátce. Na kratší distanci se za ním s odstupem čtvrt sekundy podělili o stříbro Italové Christian Diener a Lorenzo Mora. Druhé individuální zlato na šampionátu získala také Anastasia Gorbenková z Izraele, která po prsařské padesátce vyhrála i polohový závod na 100 metrů.

Kraulařský double si na tomto MS připsala Číňanka Li Ping-ťie, která po osmistovce vyhrála i poloviční trať. Nechala za sebou patnáctiletou Kanaďanku Summer McIntoshovou a Siobhan Bernadette Haugheyovou z Hongkongu, která vyhrála stovku i dvoustovku. Haugheyová ziskem medaile na 100, 200 i 400 metrů volný způsob napodobila úspěch Iana Thorpea z OH v Aténách 2004, jemuž se podobný kousek na MS nebo olympiádě povedl v plavání naposledy.

Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu v Abú Zabí:

Finále:

Muži:

50 m v. zp.: 1. Proud (Brit.) 20,45, 2. Held (USA) 20,70, 3. Liendo Edwards (Kan.) 20,76.

50 m znak: 1. Kolesnikov (Rus.) 22,66, 2. Diener a Mora (oba It.) oba 22,90, ...v semifinále 12. Čejka 23,40 - český rekord, v rozplavbách 17. Franta (oba ČR) 23,71.

100 m pol. záv.: 1. Kolesnikov 51,09, 2. Hvas (Nor.) 51,35, 3. Ceccon (It.) 51,40.

4x50 m v. zp.: 1. Itálie (Deplano, Zazzeri, Frigo, Miressi) 1:23,61, 2. Rusko 1:23,75, 3. Nizozemsko 1:23,78.

4x200 m v. zp.: 1. USA (Smith, Julian,Foster, Held) 6:47,00, 2. Rusko 6:49,12, 3. Brazílie 6:49,60.

Ženy:

400 m v. zp.: 1. Li Ping-ťie (Čína) 3:55,83, 2. McIntoshová (Kan.) 3:57,87, 3. Haugheyová (Hong.) 3:58,12.

50 m mot.: 1. Kromowidjojová (Niz.) 24,44, 2. Sjöströmová (Švéd.) 24,51, 3. Curzanová (USA) 24,55.

100 m pol. záv.: 1. Gorbenková (Izr.) 57,80, 2. Gastaldellová (Fr.) 57,96, 3. Kameněvová (Rus.) 58,15, ...v rozplavbách 18. Horská (ČR) 1:00,31.