Buly - debata expertů

Kubová postoupila do finále stovky, Franta překonal český rekord

Znakařka Simona Kubová znovu poplave finále stovky na ME v krátkém bazénu. Obhájkyně páté pozice v Glasgow postoupila ze 4. místa časem 56,70. Prvním nepostupujícím do finále byl její tréninkový kolega z chomutovského bazénu Tomáš Franta, přestože na 200 metrů znak vylepšil vlastní český rekord na 1:52,13. Devadesátou medaili získala Katinka Hosszúová, která potřetí za sebou vyhrála polohový závod na 400 metrů.

Simona Kubová
zdroj: ČTK autor: Ivo Stejskal

"Mám velkou radost, že to bylo pod 57. Už jen čtyři desetiny a mám osobák, jsem ráda, že se tomu přibližuju. Trochu mě překvapila Italka v závěru. Ale za ten čas jsem moc ráda," pochvalovala si Kubová.

Ví, že v boji o medaile bude potřebovat další zlepšení. "Strašně bych si přála překonat rekord 56,2, abych měla konečně aspoň jeden rekord jako Kubová, protože mi to zatím uniklo třeba o setinky. Na co to bude stačit, to se uvidí. Je to hodně vyrovnané," řekla.

Osmadvacetiletá plavkyně v semifinále o 59 setin vylepšila výkon z dopoledních rozplaveb, ve kterých obsadila třetí místo. Zaplavala třetí nejlepší čas v kariéře a s přehledem se dostala do finále. Favoritkou v něm bude Nizozemka Kira Toussaintová, která překonala rekord šampionátu a v semifinále ho posunula o dalších devět setin na 55,17. Evropskému rekordu Hosszúové se přiblížila na čtrnáct setin.

Třicetiletá Hosszúová dlouhou polohovku ovládla v čase 4:25,10 s náskokem 3,66 sekundy před krajankou Zsuzsannou Jakabosovou. Na ME v krátkém bazénu tak získala sedmnáctý titul a třiadvacátou medaili. První cenný kov vybojovala už před patnácti lety ve Vídni, kdy byla jako patnáctiletá třetí právě v polohovém závodě na 400 metrů.

Více než na tento šampionát se přitom Hosszúová soustředí na přípravu na OH v Tokiu. "V sobotu jsem byla v posilovně, protože potřebuju začít s olympijskou přípravou. Vzhledem k tomu, že jsem věděla, že tady nepoplavu na světový rekord, raději jsem sem přijela z plného tréninku a zajímalo mě, jak poplavu. S ohledem na tyto skutečnosti myslím, že je to OK," řekla.

V rekordu šampionátu 3:33,20 vyhrál mužský závod na 400 metrů volný způsob Danas Rapšys. Čtyřiadvacetiletý litevský reprezentant překonal o 1,35 sekundy deset let starý výkon Němce Paula Biedermanna z ME v Istanbulu. Rapšys zvítězil o 4,75 sekundy před domácím Thomasem Deanem.

Ženský závod na 50 metrů prsa vyhrála teprve čtrnáctiletá Italka Benedetta Pilatová. Ta hned třikrát překonala juniorský světový rekord, ve finále ho vylepšila na 29,32. "Nevím, co říct. Jsem plná emocí. Fakt jsem tohle chtěla vyhrát," vykládala mladičká plavkyně.

Rus Vladimir Morozov překonal evropský rekord na 50 metrů prsa, titul získal v čase 25,51. Dva roky staré maximum Itala Fabia Scozzoliho ze šampionátu v Kodani vylepšil o jedenáct setin. Bývalý evropský rekordman dnes získal bronz.

Tomáš Franta
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Jednadvacetiletý Franta na dvoustovce o čtyři setiny vylepšil vlastní rekordní čas z říjnových závodů v Plzni, ale k postupu do finále mu jedenáct setin chybělo. "To je poslední obrátka, respektive poslední výjezd, tam jsem to už nepodržel, měl jsem tuhé nohy. Neudělal jsem tam standardních čtyři, pět kopů, ale udělal jsem jenom tři a ten poslední byl takový ušmudlaný," popisoval, kde je ztratil.

Premiéru na velké seniorské akci zažil juniorský mistr světa na 50 metrů znak Jan Čejka, který na dvoustovce časem 1:56,49 obsadil 26. příčku. Dvanáctá skončila v rozplavbách polohového závodu na 400 metrů Kristýna Horská. Výkonem 4:38,59 zaostala za postupem do finále o 47 setin.

Jan Micka na doplňkové čtyřstovce volným způsobem obsadil 14. příčku. K postupu do finále by musel atakovat čas 3:41,69, se kterým do Glasgow přijel, ale výkonem 3:43,34 byl téměř o dvě sekundy pomalejší. "Bohužel po dvoustovce mi začalo hodně docházet, začaly mě bolet nohy. Nepodařilo se to, v co jsem doufal, že zaplavu. Ale je to doplňková disciplína, hlavní patnáctku mám zítra," řekl serveru Sport.cz.

Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu v Glasgow:

Finále:

Muži:

400 m v. zp.: 1. Rapšys (Lit.) 3:33,20, 2. Dean (Brit.) 3:37,95, 3. Detti (It.) 3:38,06, ...v rozplavbách 14. Micka 3:43,34, 24. Hlobeň 3:46,03, 34. Štemberk 3:47,84, 36. Luňák (všichni ČR) 3:49,54.

50 m prsa: 1. Morozov (Rus.) 25,51 - evropský rekord, 2. Sakci (Tur.) 25,82, 3. Kamminga (Niz.) a Scozzoli (It.) oba 25,84.

200 m znak: 1. Kawecki (Pol.) 1:49,26, 2. Diener (Něm.) 1:50,05, 3. Greenbank (Brit.) 1:50,09, ...v rozplavbách 9. Franta 1:52,13 - český rekord, 26. Čejka (oba ČR) 1:56,49.

4x50 m v. zp.: 1. Rusko (Griněv, Vekoviščev, Kolesnikov, Morozov) 1:22,92, 2. Polsko 1:23,74, 3. Itálie 1:24,50.

Ženy:

50 m prsa: 1. Pilatová 29,32 - juniorský světový rekord, 2. Carrarová (obě It.) 29,60, 3. McSharryová (Ir.) 29,87.

400 m pol. záv.: 1. Hosszúová (Maď.) 4:25,10, 2. Jakabosová (obě Maď.) 4:28,76, 3. Cusinatová (It.) 4:29,13, ...v rozplavbách 12. Horská (ČR) 4:38,59.