Následuje
Olympijský magazín

Horton odmítl stupně vítězů po boku kontroverzního Sun Janga. Za protest dostal napomenutí

Odmítl stát na stupních vítězů vedle kontroverzního Číňana Sun Janga, který se radoval z dalšího zlata. Zatímco plavečtí kolegové Macka Hortona odměnili za protestní gesto potleskem, Mezinárodní plavecká federace FINA ho za to napomenula. Australan, který už při triumfu na olympiádě v roce 2016 označil čínského plavce za dopujícího podvodníka, stál při přebírání stříbrné medaile za 400 metrů kraul na zemi až za stupínkem.

Australan Mack Horton přihlíží za stupni vítězů zlatému Číňanovi Sun Jangovi
zdroj: ČTK/AP autor: Mark Schiefelbein

Australan Mitch Larkin byl na svého krajana ohromně hrdý. "Myslím, že 99 procent sportovců od bazénu ho podporuje, takže v tom rozhodně není sám. To, co udělal, bylo statečné a kurážné a cítím k němu velký respekt za to, že to dokázal," řekl.

V korejském Kwangdžu měl Sun Jang velkou podporu čínských fanoušků, ale v plavecké komunitě není oblíbený kvůli svým dopingovým skandálům. Ten poslední přišel loni v srpnu, kdy při dopingové kontrole doma v Číně rozmlátil zapečetěné vzorky krve kladivem.

Hájil se tím, že antidopingoví komisaři při kontrole porušili několik nařízení, a od Mezinárodní plavecké federace FINA dostal pouze varování. Světová antidopingová agentura WADA se ale proti tomu odvolala ke sportovní arbitráži CAS, která bude případ projednávat v září.

Sun Jang tak může závodit na MS, ale Horton dal znovu jasně najevo, co si o něm myslí. "Nechci sdílet pódium s někým, kdo se chová takhle," řekl na Číňanovu adresu. Odmítl i Sun Jangovu výzvu na tradiční společné pózování medailistů fotografům.

A světoví plavci jeho odvahu ocenili. "Čekali jsme na medailový ceremoniál a byli jsme zvědaví, co se stane. Bylo to úžasné. Když jsme přišli do jídelny, přišel po nás a celá jídelna začala tleskat," popisovala americká prsařka Lilly Kingová.

Závodníci podle ní cítí, že jim mezinárodní organizace FINA neposkytuje dostatečnou ochranu. "Takže se sportovci musejí postavit sami za sebe. Myslím, že tohle byl začátek," řekla dvojnásobná olympijská vítězka z Ria.

Hortonovým protestem se zabýval i výkonný výbor mezinárodní federace FINA. Rozhodl, že plavci i australskému svazu pošle dopisem napomenutí.

"FINA sice respektuje svobodu projevu, ale musí být uplatňována ve správném kontextu. Stejně jako u dalších velkých sportovních organizací naši sportovci a jejich doprovod znají zásady FINA a vědí, že nemají používat podniky FINA pro osobní prohlášení nebo gesta," uvedlo vedení světového plavání v oficiálním prohlášení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy