Touchdown

Horská byla na ME pátá i na polohové dvoustovce, Kubová sedmá ve stovce znak

V pondělí skončila ve finále na prsařské dvoustovce pátá a stejný výsledek plavkyně Kristýna Horská zaznamenala na mistrovství Evropy v Římě také v polohovém závodě na 200 metrů. Simona Kubová skončila sedmá ve finále znakařské stovky, z níž má už bronz z roku 2012. Znakař Tomáš Franta si zase zajistil semifinále na stometrové trati, do něhož postoupil jedenáctým časem.

Horská doplavala na ME pátá i v polohovce

Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka postoupila v areálu Foro Italico ze semifinále sedmým časem 2:12,99 a v rozhodujícím souboji z něj ještě pět desetin ubrala. Za úspěšnou obhájkyní titulu Anastasií Grobenkovou z Izraele zaostala o 1,57 sekundy.

Dvě pátá místa Horské jsou dosud nejlepšími výsledky české výpravy v Římě. První finálovou účast na šampionátu proměnil v neděli v osmé místo Matěj Zábojník na prsařské dvoustovce.

Třicetiletá Kubová zaplavala na trati, na níž před deseti lety v Debrecínu získala evropský bronz, čas 1:00,50. Oproti semifinále, ze kterého postoupila z osmého místa, sice o 12 setin zpomalila, umístění si ale o jednu příčku vylepšila. Od medaile ji dělila takřka sekunda.

Před branami finále znakařské stovky skončil Tomáš Franta. Ve své semifinálové rozplavbě skončil časem 54,27 pátý a v celkovém pořadí figuruje na desátém místě jako druhý náhradník.

Franta zopakoval postup z poloviční trati

Franta skončil ve své rozplavbě čtvrtý v čase 54,52. Zaostal tak zhruba půl sekundy za národním rekordem reprezentačního kolegy Jana Čejky, jenž byl výkonem 56,38 až třiatřicátý. Rozplavby ovládl výkonem 53,71 světový rekordman Thomas Ceccon z Itálie.

"Dvakrát jsem drknul do dráhy, takže to nebylo úplně nejlepší, ale s tím jsem už tak nějak počítal, že to může nastat. Snažil jsem se, i když se mi ten závod nejel úplně nejlíp. Ale díky bohu byl postup velmi komfortní, takže jsem rád," uvedl Franta.

V rozplavbách zaostal 36 setin sekundy za osobním rekordem. "Jdu do semifinále s tím, že chci ukázat maximum. Chtěl bych už pokořit svůj dlouholetý osobní rekord. A jestli to vyjde, třeba zase myslet i na český rekord," řekl s myšlenkou na Čejkův rekordní čas 54,03 z loňského ME v Budapešti.

Daleko za postupem do semifinále zůstal na kraulařské padesátce Jan Šefl, jenž dohmátl za 23,26 a byl v rozplavbách klasifikován na 54. pozici.

Mistrovství Evropy v plaveckých sportech v Římě:

Bazénové plavání:

Muži:

1500 m v. zp.: 1. Romančuk (Ukr.) 14:36,10, 2. Paltrinieri (It.) 14:39,79, 3. Joly (Fr.) 14:50,86. 200 m mot.: 1. Milák 1:52,01, 2. Márton (oba Maď.) 1:54,78, 3. Razzetti (It.) 1:55,01. 50 m prsa: 1. Martinenghi 26,33, 2. Cerasuolo (oba It.) 26,95, 3. Matzerath (Něm.) 27,11.

Ženy:

50 m v. zp.: 1. Sjöströmová (Švéd.) 23,91, 2. Wasicková (Pol.) 24,20, 3. Van Roonová (Niz.) 24,64. 100 m znak: 1. Panzieraová (It.) 59,40, 2. Harrisová (Brit.) 59,46, 3. Toussaintová (Niz.) 59,53, ...7. Kubová (ČR) 1:00,50. 200 m pol. záv.: 1. Grobenková (Izr.) 2:10,92, 2. Steenbergenová (Niz.) 2:11,14, 3. Franceschiová (It.) 2:11,38, ...5. Horská (ČR) 2:12,49. Smíšená štafeta 4x200 m v. zp.: 1. Británie (Dean, Richards, Colbertová, Andersonová) 7:28,16, 2. Francie 7:29,25, 3. Itálie 7:31,85.