Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Dopingové kladivo CAS udeřilo na Sun Janga, dostal osmiletý zákaz startů

Trojnásobný olympijský šampion Sun Jang obdržel za porušení antidopingových pravidel osmiletý distanc. Kvůli trestu, který oznámila sportovní arbitráž CAS, přijde mimo jiné o blížící se Hry v Tokiu. Kontroverzní čínský plavec bude pykat za incident ze září 2018, kdy po dopingové kontrole nařídil svému doprovodu rozmlátit vzorky své krve kladivem.

Sun Jang
zdroj: AP autor: Lee Jin-man

Osmadvacetiletý rodák z Chang-čou za to původně dostal od Mezinárodní plavecké federace (FINA) jen napomenutí, ale Světová antidopingová agentura (WADA) se proti verdiktu odvolala a požadovala zastavení činnosti na dva až osm let. 

Arbitráž CAS ostře sledovaný případ loni v listopadu projednávala veřejně, což není obvyklé. Slyšení provázely problémy s překladateli. Za nepřesné a neúplné překlady, které frustrovaly Sun Jangovy právní zástupce, se omluvil i předseda poroty CAS. Potíže s překladateli i proto zdržely vynesení verdiktu.

V něm se trojice arbitrů nakonec jednomyslně přiklonila k horní hranici požadovaného trestu. "Sportovec (Sun Jang) nedokázal doložit, že měl pádné důvody ke zničení svých dopingových vzorků a odmítnutí dopingové kontroly, když byl z jeho pohledu porušen protokol pro odebírání vzorků," uvedl CAS v odůvodnění verdiktu. "WADA je spokojena, že spravedlnosti bylo v tomto případě učiněno zadost," řekl generální ředitel WADA Olivier Niggli.

"Tohle není fér. Pevně věřím ve svou nevinu."

Sun Jang se naopak okamžitě ohradil. "Tohle není fér. Pevně věřím ve svou nevinu. Rozhodně se odvolám, aby pravdu poznalo více lidí," prohlásil.

Aktuálně se může obrátit na švýcarský nejvyšší soud, ale agentura AP upozornila, že odvolání může postavit jen na specifických procedurálních důvodech.

Jedenáctinásobný mistr světa Sun Jang rozděluje plavecký svět. V rodné Číně patří k největším sportovním hvězdám, ale řada konkurentů ze světové špičky ho označuje za podvodníka.

Táhne se to už od roku 2014, kdy si v utajení odpykal tříměsíční distanc za užití zakázaného stimulantu. Číňané, kteří ho potrestali, to oznámili až po vypršení trestu a Sun Jang nepřišel o žádný velký závod.

Na loňském mistrovství světa v Koreji ho Australan Mack Horton a Brit Duncan Scott při dvou medailových ceremoniálech ignorovali, nepodali mu ruku a při fotografování stáli opodál. FINA kvůli tomu pohrozila plavcům sankcemi za protesty na stupních vítězů.

Současný trest vyprší Sun Jangovi v únoru 2028, kdy mu bude 36 let. V létě v Tokiu proto obhajovat zlato na 200 metrů volný způsob. Další dvě zlaté olympijské medaile získal v roce 2012 v Londýně.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy