Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympiáda dětí a mládeže 2024

Další rekord ledového muže. Vencl se potopil do hloubky 52 metrů, po vynoření plival krev

Pod ledem vytvořil další rekord. Freediver David Vencl se na zamrzlém jezeře Sils potopil jako první na jeden nádech a bez neoprenu do hloubky 52,1 metru. Po vynoření plival krev a musel preventivně na vyšetření do nemocnice, ale nejednalo se o nic vážného.

Vencl, jenž předloni uplaval rekordních 81 metrů pod ledem, se chtěl v plavkách potopit do padesátimetrové hloubky. Nakonec krátce po poledni zvládl ještě o dva metry více. V ledové vodě jezera Sils, na jehož hladině byla pětatřicetimetrová vrstva ledu, strávil téměř dvě minuty.

"Pocit jsem měl dobrý, všechno šlo podle plánu, takže jsem nadšený. Bylo to pomalejší, celý ponor trval minutu a 54 vteřin. Ještě nevím proč, musím se podívat na data. Byl jsem zadýchaný víc, než bych byl v teplé vodě," uvedl Vencl, který na hladinu vyplaval se značkou umístěnou na konci odměřeného lana. Jeho ponor snímaly kamery a sledovali rozhodčí.

Je nám líto, video expirovalo.
Freedriver Vencl se bez neoprenu potopil do rekordní hloubky 52 metrů

Měli ho jistit čtyři potápěči, ale kvůli technickým problémům jednoho z nich byli nakonec jen tři. Posledních patnáct metrů už Vencl zůstal sám. Po vynoření přihlížející vystrašila krev, kterou plival. "Před ponorem jsme řešili, jestli může dojít k poškození plic, což se může opravdu stát, ale naštěstí to nebyl tento případ. Zřejmě jsem si nějakým pohybem poškodil průdušnici, pravděpodobně se to stalo v hloubce 45 metrů. Nic mě nebolelo, a dokud jsem se nevynořil a nezačal plivat krev, nic jsem netušil," komentoval to Vencl, když nastupoval do sanitky. Po kontrole v nemocnici lékaři potvrdili, že se mu nestalo nic vážného.

Čtyřicetiletý freediver z Teplic byl první, kdo se o takový ponor bez neoprenu pokusil. Kromě chladu vody, která měla u hladiny teplotu jeden stupeň nad nulou a v cílové hloubce zhruba čtyři stupně, a nedostatku kyslíku musel řešit i komplikace při vyrovnávání tlaku.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články