Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Dálková plavkyně Pechanová získala na ME bronz

Piombino – Výborně si počínala na mistrovství Evropy v dálkovém plavání Jana Pechanová, která v závodě na olympijské trati na 10 kilometrů získala bronz. Česká dálková plavkyně v italském Piombinu na zlatou medaili, kterou obhájila bronzová medailistka z OH v Londýně domácí Martina Grimaldiová, ztratila pouze 2,8 sekundy a na stříbro Němky Angely Maurerové 1,4 sekundy.

Jana Pechanová
zdroj: ČT24

Pechanová navázala na loňské úspěšné vystoupení v izraelském Ejlatu, kde získala stříbro v takzvané časovce na 5 km a bronz na maratonské pětadvacítce. V desetikilometrovém závodě, na kterém letos v olympijském Londýně skončila na devátém místě, byla tehdy osmá. Evropský bronz z desítky vybojovala Pechanová i v roce 2006 na Balatonu. "Samozřejmě mě to hodně těší, ale olympiáda je olympiáda. Škoda," řekla Pechanová.

Nejlepší česká dálková plavkyně přitom vůbec nevěděla, jestli do Piombina pojede. Po Londýnu totiž jen těžko hledala motivaci, spíš se věnovala společenským povinnostem a tréninku se vyhýbala. 

"Trvalo, než jsem našla motivaci zase trénovat, pár týdnů po olympiádě to vypadalo hodně bledě," přiznala Pechanová. "V duchu jsem si říkala, jestli to vůbec má cenu sem jezdit, ale nakonec jsem samozřejmě moc ráda," doplnila.

Našla další pozitiva. Že získala medaili na olympijské trati, že na stupních vítězů stála s olympioničkami. "Jo, určitě to je pro mě taková náplast po olympiádě. I když malá," řekla.

Cestu za medailí neměla Pechanová vůbec snadnou. Po dopoledním závodu mužů se extrémně zvedly vlny a česká plavkyně trpěla. "Záda, ruce, orientace žádná, peklo. Takové vlny jsem zažila jen jednou, a to se závod v Melbourne tehdy zrušil," přirovnala. "Ale dnes jsem se cítila silná, i když jsem se propadala polem," řekla. Poslední ze čtyř kol jí však vyšlo.

Je nám líto, video expirovalo.
Reportáž z ME v dálkovém plavání

V Itálii má před sebou ještě dvě disciplíny, ve kterých vloni získala medaile. Závod na 5 kilometrů s intervalovým startem a maraton na 25 km. "Jdu si tam zítra zaplavat a najít na břehu nějaké orientační body, abych se tam neztratila, jestli budou zase takové vlny," podotkla. "Až tam budu sama, tak to bude orientace nula nula nic," přemítala. Bude prý bojovat o další medaili. "Ale jsme jen lidi, jsem moc ráda už za tuhle," dodala.

Další česká reprezentantka v Itálii Silvie Rybářová doplavala čtrnáctá, Barbora Picková byla osmnáctá.

Závod mužů vyhrál Kirill Abrosimov z Ruska před Němcem Andreasem Waschburgerem a domácím Nicolou Bolzonellem. Jan Pošmourný byl 21., Rostislav Vítek po polovině trati vzdal.

Mistrovství Evropy v dálkovém plavání v Piombinu (Itálie):

Muži - 10 km: 1. Abrosimov (Rus.) 1:57:46,8, 2. Waschburger (Něm.) -1,4, 3. Bolzonello (It.) -7,2, ...21. Pošmourný -2:27,7, 25. Baloun -3:31,5, Vítek (všichni ČR) nedokončil.

Ženy - 10 km: 1. Grimaldiová (It.) 2:12:23,3, 2. Maurerová (Něm.) -1,4, 3. Pechanová -2,8, ...14. Rybářová -1:20,0, 18. Picková (všechny ČR) -6:59,8.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy