Sportovní zprávy

Baumrtová skončila na 100 m znakem šestá v českém rekordu

Barcelona - Simona Baumrtová překonala na plaveckém MS v Barceloně ve finále na 100 m znak časem 59,84 o patnáct setin svůj vlastní český rekord a obsadila šesté místo. Zvítězila favorizovaná Američanka Missy Franklinová.

Česká reprezentantka, která v pondělním semifinále vyrovnala časem 59,99 svůj dosavadní český rekord, startovala v první dráze a jako poslední ve startovním poli dokázala pokořit hranici jedné minuty.

Olympijská vítězka ze znakařské stovky z Londýna Franklinová na první příčce zaostala o tři desetiny za světovým rekordem a dohmátla v čase 58,42. V Barceloně má už zlato ze štafety na 4x100 m volným způsobem.

Simona Baumrtová pro ČRo:

Ledecká překonala na 1 500 metrech světový rekord

Američanka Katie Ledecká překonala ve finále závodu na 1 500 m volným způsobem časem 15:36,53 světový rekord o šest sekund a jednu setinu. Dosavadní nejlepší výkon další Američanky Kate Zieglerové z roku 2007 by s přehledem pokořila i druhá Dánka Lotte Friisová, s kterou Ledecká sváděla vyrovnaný souboj v průběhu celého závodu.

Friisová si spravila chuť alespoň evropským rekordem za čas 15:38,88. Třetí skončila Lauren Boyleová z Nového Zélandu, která na vítězku ztratila přes osm sekund. "Byl to určitě můj nejtěžší závod vůbec. Snažila jsem se to moc nepřepálit v úvodu, ale nesměla jsem ani zaspat. Plavaly jsme fakt rychle, myslela jsem si, že kdokoliv to vyhraje, bude brát světový rekord," řekla Ledecká.

Finále mužské dvoustovky volným způsobem ovládl stejně jako na olympiádě v Londýně Francouz Yannick Agnel. Až čtvrtá příčka zůstala na Američana Ryana Lochteho, kterého předčili ještě druhý krajan Conor Dwyer a třetí Rus Danila Izotov.

Druhé vylepšení světového rekordu na 100 metrů prsa ve dvou dnech měla na dosah litevská plavkyně Ruta Meilutyteová. I když ve finále za svým maximem ze semifinále 1:04,35 kvůli horšímu dohmatu zaostala o sedm setin, svou nejbližší soupeřku Rusku Julii Jefimovovou za sebou nechala o více než půl sekundy. Třetí byla Američanka Jessica Hardyová.

Premiéru extrémních skoků na světovém šampionátu ovládly Američanky. První místo ve skocích ze 20 metrů, což odpovídá výšce sedmipatrového domu, obsadila Cesilie Carltonová a druhá skončila Ginger Huberová. Třetí mezi šesti účastnicemi byla Němka Anna Baderová. Mužská soutěž ve skocích ze 27 metrů vyvrcholí ve středu.

Mistrovství světa v plaveckých sportech v Barceloně:

Muži: 200 m v. zp.: 1. Agnel (Fr.) 1:44,20, 2. Dwyer (USA) 1:45,32, 3. Izotov (Rus.) 1:45,59, 4. Lochte (USA) 1:45,64, 5. Hagino (Jap.) 1:45,94, 6. Renwick (Brit.) 1:46,52, ...v rozplavbách 36. Havránek (ČR) 1:50,56.

Ženy: 100 m znak: 1. Franklinová (USA) 58,42, 2. Seebohmová (Austr.) 59,06, 3. Terakawaová (Jap.) 59,23, 4. Peltonová (USA) 59,45, 5. Fu Jüan-chuej (Čína) 59,61, 6. Baumrtová (ČR) 59,84 (český rekord).

Skoky z extrémní výšky (20 m): 1. Carltonová 211,60 b., 2. Huberová (obě USA) 206,70, 3. Baderová (Něm.) 203,90.