Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Pátí v Evropě. Baseballisté se s domácím ME rozloučili vítězstvím nad Izraelem

Čeští baseballisté končí na domácím ME pátí. Ve svém posledním zápase na šampionátu porazili Izrael jasně 5:1. O zlato se v neděli utká Velká Británie a Španělsko. Přímý přenos finále sledujte od 18:20 na ČT sport a ČT sport Plus.

Tým trenéra Pavla Chadima prožil před zaplněnými tribunami vítězné loučení a zakončil turnaj s bilancí čtyř výher a dvou porážek. Národní tým táhli za výhrou nad stříbrnými medailisty z minulého ME spolehliví nadhazovači Tomáš Ondra s Janem Tomkem, důležitými odpaly se blýskl Eric Sogard. Češi inkasovali jen v první směně, v dohrávce ale ještě vývoj otočili a pak už byli v obraně stoprocentní.

"Izraelci jsou účastníci olympijských her z Tokia, obhájci stříbra a tým, který jsme ještě nikdy na ME neporazili. Samozřejmě, že každý sportovec chce medaili a vyhrát zlato. Ale mít turnaj před tolika diváky a při takovém zájmu, to byl sen. Ten se nám splnil," řekl Chadim.

O šanci na historické medaile přišli čeští baseballisté po čtvrtfinálové prohře s Velkou Británií (2:12). Po dnešní výhře zopakovali konečné umístění z let 2016, 2019 a 2021. Pátí skončili na ME celkově posedmé. Jejich maximem zůstává čtvrté místo z roku 2014.

Češi zahájili zápas s nadhazovačem Tomášem Ondrou, který nastoupil do turnaje podruhé. V sestavě byl i Jakub Hajtmar, jenž se po osmnácti letech loučil s reprezentační kariérou. Izraelští hráči zahájili duel před 1542 diváky útočně a hned v první směně obsadili všechny tři mety. Po doběhu Benjamina Rosengarda se ujali vedení, další body jim ale už česká obrana nepovolila.

Chadimův tým ihned reagoval. Po Sogardově odpalu a chybě izraelské obrany vyrovnal William Escala a poté doběhl i Sogard. Sedmatřicetiletý Američan s českými kořeny, který strávil přes deset let v elitní MLB, uspěl i ve druhé směně. Po jeho dalším odpalu doběhl Marek Chlup a Češi vedli 3:1.

Izraelského nadhazovače Itaie Spinozu vystřídal čtyřiačtyřicetiletý Šlomo Lipetz. Ani on ale Sogardovu úspěšnou bilanci na pálce nezastavil. Po dalším odpalu rodáka z Phoenixu doběhl pro čtvrtý bod znovu Chlup.

V šesté směně vystřídal Ondru na nadhazovacím kopci Tomek a držel s českou obranou Izrael bez dalšího bodu. Ve stejném dějství vystřídal Chadim loučícího se Hajtmara, který si po odchodu ze hřiště vyslechl potlesk tribun. Češi už v závěru větší drama nedovolili. Po doběhu Vojtěcha Menšíka zvýšili na 5:1. Utkání doházel v deváté směně Jake Rabinowitz a národní tým zakončil poslední útok Izraele dvojautem.

Mistrovství Evropy baseballistů v Česku:

O 5. místo: Česko – Izrael 5:1.

O 7. místo: Francie – Švédsko 13:0.

O 9. místo: Itálie – Chorvatsko 6:5.

O 11. místo: Belgie – Švýcarsko 8:3.

O 13. místo: Řecko – Ukrajina 8:4.

O 15. místo: Rakousko – Maďarsko 15:5.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články