Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Ženská šachová elita bude v Praze bojovat o evropské tituly

Letošní rok je oficiálně rokem ženského šachu. Celou řadou akcí se připojila i Česká republika. V Praze nyní pořádá mistrovství Evropy. O titul hrají šachistky v Česku vůbec poprvé. Do Prahy jich přijelo sto třiadvacet. Nejpočetnější zastoupení mají v týmu tuzemské hráčky.

Je nám líto, video expirovalo.
Šachistky v Praze čeká poprvé ME

"Konkurenci mají opravdu velkou a těžkou. V současné době dvě naše hráčky mají víc než padesát procent, to znamená 2,5 bodu po čtyřech odehraných partiích. Jedná se o velmistryni Kaňákovou a Richtrovou," komentoval šampionát Petr Laušman, zástupce ředitele šampionátu.

Od šachové olympiády v roce 1931 se takto významná akce na českém území nekonala. Navíc vyšla na rok ženského šachu, který vyhlásila Mezinárodní šachová federace.

"Vyhlásila (ho) z toho důvodu, aby byla větší podpora ženských turnajů, ženského šachu všeobecně. Aby se více dětí, třeba dívek, přihlásilo na šachy," konstatoval Laušman.

Mistryně republiky Nataša Richterová čeká zvýšený zájem o svůj sport.

"Vzhledem k seminářům a nejrůznějším pokusům o popularizaci ženského šachu, si myslím, že to nějaký efekt mít bude, protože tak masivní snaha o popularizaci ještě podle mě nebyla."

Jméno nové mistryně Evropy bude známo nejpozději příští středu po odehrání 11 kol.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články