Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Česko

Zemřel šachista Kaválek. V roce 1972 byl sekundantem Fischera ve slavném zápase o mistra světa

Zemřela jedna z největších osobností československého, ale i světového šachu. Lubomír Kaválek podlehl v 77 letech krátké nemoci, o jeho úmrtí informoval server lidovky.cz. Kaválek, který od roku 1970 žil ve Spojených státech, patřil dlouhá léta do elitní šachové desítky. V roce 1972 byl sekundantem Bobbyho Fischera v památném zápase o titul mistra světa.

Lubomír Kaválek na snímku z roku 1995
zdroj: ČTK autor: Thomová Judita

Kaválek patřil mezi největší osobnosti československého a amerického šachu. Mistrem republiky se stal poprvé v 19 letech, podruhé se mu to povedlo v roce 1968 na šampionátu, který byl podle odborníků nejlépe obsazeným mistrovstvím v historii země. To již byl Kaválek mezinárodním velmistrem, jímž se stal v roce 1965 v Helsinkách.

Po sovětské invazi do Československa, během níž se účastnil turnaje v Polsku, emigroval do Německa. O dva roky později se usadil v USA, kde se stal šachovým profesionálem a získal občanství. Třikrát vyhrál mistrovství USA a svou novou vlast také reprezentoval na šachových olympiádách, kde jako vedoucí hráč amerického týmu pomohl vybojovat jednu zlatou a pět bronzových medailí.

Je nám líto, video expirovalo.
Zemřel velmistr Kaválek

Kaválek také spolupracoval s předními světovými šachisty, mimo jiné byl sekundantem Bobbyho Fischera v jeho památném vítězném zápase s Borisem Spasským v Reykjavíku v roce 1972. Byl také trenérem Brita Nigela Shorta, který v roce 1993 prohrál s legendárním Garrym Kasparovem souboj o titul mistra světa.

Věnoval se i žurnalistice, kterou vystudoval v Praze. Krátce pracoval pro Hlas Ameriky a později byl šachovým dopisovatelem a sloupkařem deníku The Washington Post.

Zdroj
ČTK, Lidovky.cz

Hlavní zprávy