Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České ragby 2021

Zemětřesení mezi vzpěrači. Dokument viní dlouholetého šéfa z krytí dopingu a korupce

Velké pozdvižení vyvolal v posledních dnech dokument německé stanice ARD, který se zabýval situací v Mezinárodní vzpěračské federaci (IWF). Podle dokumentu federace a její dlouholetý šéf Tamás Aján po desetiletí přispívali ke krytí dopingu a korupci. Ajána navíc viní z toho, že zpronevěřil miliony dolarů od Mezinárodního olympijského výboru.

Vzpírání (ilustrační foto)
zdroj: Reuters

Ajánovi zástupci oznámili, že požádají ARD, aby jim poskytla důkazní materiál. Obvinění chce prošetřit také Světová antidopingová agentura i samotná IWF.

Na dokumentu ARD se podílel i novinář Hajo Seppelt, který rozpoutal aféru kolem státem organizovaného dopingu v Rusku v roce 2014. V pořadu zaznělo, že prominentní vzpěrači byli zřídka testováni na doping a někteří komisaři byli za úplatu ochotni kontrolní vzorky zmanipulovat.

Lékař moldavské reprezentace Dorin Balmus v dokumentu před skrytou kamerou uvedl, že na národní úrovni si lze "čistý" test koupit za 60 dolarů (1300 korun) a na mezinárodní za 200 dolarů (4500 korun).

Novináři v přestrojení také pořídili rozhovor s bronzovou olympijskou medailistkou z Londýna Siripuch Gulnoiovou z Thajska, která se jim přiznala, že v mládí dopovala. Podle ní doping v její zemi ke vzpírání patří a některé dívky užívají zakázané látky už od 13 let.

Vzpírání čelí dlouhodobě kritice kvůli rozšířenému dopingu a hrozí mu vyřazení z olympijského programu. Zpětné testování vzorků z olympijských her v Pekingu a Londýně vedlo už k diskvalifikaci více než 50 vzpěračů.

Předseda německého svazu Christian Baumgartner z toho viní Ajána. "Stojí za systémem, díky kterému se doping usadil ve vzpírání na desítky let a vykolejilo ho to," řekl Baumgartner ARD s tím, že se rovněž rozšířila korupce.

Německá stanice také citovala z dokumentů, podle kterých vyplývá, že nejméně pět milionů dolarů od MOV určených pro IWF nebylo zaneseno do účetnictví federace a byly převedeny na dvě švýcarská konta, k nimž má přístup pouze Aján. Osmdesátiletý maďarský funkcionář působí ve vedení IWF od roku 1970. Od roku 1976 byl generálním sekretářem, od roku 2000 je předsedou. Do roku 2010 byl také členem MOV, nyní je čestným členem.

Vzpěračská federace uvedla, že vznesená obvinění prozkoumá. "Vedle řady zjevných nepravd, nepodložených obvinění a starých vyvrácených fám se zdá, že pořad obsahuje i nějaké nové informace, které by mohly posloužit ve snaze IWF o čistotu vzpírání a ochranu čistého sportu. IWF tyto záležitosti co nejrychleji prošetří, vyžádala si přepisy a rešerše. Tato tvrzení bere IWF velmi vážně a při vyšetřování případně zváží nezávislou pomoc třetí strany," uvedla federace.

Zdroj
ČTK, ARD

Hlavní zprávy