Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Zátopkova socha je nyní k vidění na zahradě Českého olympijského výboru

Legendární vytrvalec Emil Zátopek má už devatenáct let sochu v parku Olympijského muzea v Lausanne, její kopie byla dlouhá léta před budovou Sazky. Nyní se však přesunula na zahradu Českého olympijského výboru.

Zátopek a Neužil
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Sochy vznikly dvě a obě jsou nyní umístěny u institucí spojených s pěti olympijskými kruhy. "Pro nás je to velmi symbolické, že ta socha je jak v Lausanne, tak v Praze a jsme moc rádi, že je v poslední době Emilovi Zátopkovi věnováno tolik prostoru," říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

ČOV umístil Zátopkovu sochu ke svému sídlu, protože příští rok bude sté výročí narození čtyřnásobného olympijského vítěze i jeho manželky Dany, olympijské šampionky v hodu oštěpem. U slavnostního odhalení byl i herec Václav Neužil, jenž jednoho z nejlepších sportovců všech dob ztvárnil v letos uvedeném filmu Zátopek.

Je nám líto, video expirovalo.
Zátopek má sochu na zahradě ČOV

"Nikdy v kariéře se mi nestalo, že jsem hrál někoho, kdo existoval. Chodí mi dopisy a zprávy od lidí, kteří Emila znali. Je to moc příjemné. I mezigenerační propojení je neskutečné. Nějakým způsobem se nám povedlo zhmotnit pozitivitu, kterou Emil Zátopek oplýval. Energie, kterou v sobě měl, znovu ožila. Cítím, že to mělo smysl," uvedl.

Myšlenka na Zátopkovu sochu se zrodila po běžcově úmrtí v roce 2000. Někdejší kouč veslařů Svojanovských René Líbal, který v Lausanne pracoval a stále tam žije, při návštěvě Olympijského muzea uviděl sochu běžce Paava Nurmiho, který ve 20. letech 20. století vyhrál devětkrát olympijské hry. "Řekl si, že když tam má sochu Nurmi, proč by ji tam nemohl mít i Zátopek. A protože se Líbal znal s tehdejším šéfem muzea, věci se daly do pohybu," vyprávěl bývalý předseda ČOV Milan Jirásek.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy