Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MFK Chrudim - FK Pardubice

Zástup olympijských vítězů a nový kalendář. Dukla oslavila požehnaný věk

Dukla si připomíná sedmdesát let od založení armádního sportu. Na slavnostní setkání v pražských Dejvicích jí přišlo popřát celkem čtrnáct olympijských vítězů, kteří v jejích barvách prožili svoje sportovní kariéry. Armádní sportovní centrum se může pyšnit devětadevadesáti olympijskými medailemi, z nichž je dvaatřicet nejcennějších.

Jan Železný a Barbora Špotáková s Janem Saudkem
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Armádní tělovýchovný klub (ATK) byl ustaven 1. října 1948, od roku 1953 do 1956 závodili armádní sportovci pod znakem Ústřední dům armády (ÚDA Praha) a od 1. října 1956 byl zaveden pro všechna armádní družstva jednotný název Dukla.

"Musím zmínit, že Dukla má jeden unikát - tři oštěpaře, kteří armádní sport provází celou jeho historií," vyjmenoval Danu Zátopkovou, Jana Železného a Barboru Špotákovou, dohromady majitele pěti zlatých olympijských medailí.

Šestadevadesátiletá Zátopková, šampionka z Helsinek 1952, na setkání nedorazila kvůli ischiasu a přítomným alespoň vzkázala: "Milí přátelé, Dukláci, všechny Vás zdravím. Byla bych ráda s Vámi, zvláště proto, že to je osmnáct let, co Ťopek (manžel a čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek) odešel do nebeských končin, ale mám skoro dušu na jazyku. Přeju Vám další úspěchy. Ahoj, ahoj."

Řekli o Dukle:

Biker Jaroslav Kulhavý: "Díky ní máme nejlepší servis v republice, ať jde o péči nebo o trénink. Pro mne je to hodně podstatné."

Oštěpař Jan Železný: "Bez Dukly bych se nestal tolikrát olympijským vítězem. Přeju jí, ať je tady za 70 let s minimálně stejnými úspěchy a ať tady máme zase hodně olympijských vítězů – ať se lidi mají na co dívat ve sportu a jsou na nás hrdí."

Oštěpařka Barbora Špotáková: "Dukle bych popřála, aby přicházeli další sportovci, kteří budou vozit medaile a budou Duklu hrdě reprezentovat jako třeba já."

Pamětní medaile z olympijských vítězů mimo jiné převzali Špotáková, Železný, Neumannová, fotbalisté Jan Berger či František Štambacher, cyklista Jaroslav Kulhavý, pětibojař David Svoboda nebo akrobatický skokan Aleš Valenta. "Přeju Dukle hodně štěstí, protože to je vždycky k medailím potřeba," pogratuloval Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

V rámci odpoledne byl pokřtěn kalendář Dukla 2019 a s ním kniha Jana Saudka "Hvězdy" s fotkami vzniklými v průběhu posledních deseti let. Příští rok na podzim armádní klub připomene filmový dokument nazvaný Fenomén Dukla.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy