Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Dohráno

WADA se proti zkrácenému trestu pro Rusko neodvolá

Světová antidopingová agentura (WADA) se neodvolá proti dvouletému vyloučení Ruska z velkých sportovních akcí za doping. WADA původně suspendovala Rusko na čtyři roky, ale Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne loni v prosinci trest zkrátil na polovinu.

Budova s laboratořemi v Moskvě
zdroj: Reuters autor: Sergei Karpukhin

Odvolání ke švýcarskému federálnímu soudu nechystá ani ruská strana, což minulý týden oznámila národní antidopingová agentura RUSADA. Trest, jenž bude platit například na OH v Tokiu, ZOH v Pekingu 2022 či fotbalovém MS v Kataru 2022, vyprší Rusku 16. prosince 2022.

WADA v prohlášení uvedla, že byla z rozhodnutí CAS zmírnit trest zklamaná, nicméně si uvědomuje, že důvodem pro odvolání ke švýcarskému federálnímu tribunálu jsou pouze procesní záležitosti. "Tribunál se nezabývá skutkovou podstatou věci, a proto po jednomyslném doporučení vlastních a externích právních poradců WADA usoudila, že odvolání by ničemu neposloužilo, a upustila od něj," uvedli představitelé agentury.

Ruští sportovci a týmy aktuálně smějí na velkých akcích startovat jen v případě, že nejsou zapleteni do dopingových skandálů. Nesmějí závodit pod svou vlajkou a v případě jejich vítězství nezní ruská hymna. Součástí trestu je také zákaz ucházet se v příštích dvou letech o pořádání velkých sportovních soutěží v Rusku.

WADA v prosinci 2019 potrestala Rusko na čtyři roky za zmanipulování dat z moskevské laboratoře předtím, než byly předány vyšetřovatelům. V údajích byly mimo jiné vymazány soubory spojené s pozitivními dopingovými testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články