Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
IPPON

Vzpěrač Orság na ME dosáhl na stříbro a pojede na olympiádu

Antalya (Turecko) - Vzpěrač Jiří Orság získal na mistrovství Evropy v Antalyi v kategorii nad 105 kg stříbrnou medaili v nadhozu. V olympijském dvojboji byl pátý, v trhu devátý a zajistil si účast na hrách v Londýně.

Jiří Orság
zdroj: EPA autor: MAXIM SHIPENKOV

Třiadvacetiletý Orság vzepřel v nadhozu 235 kg a nestačil pouze na Rusa Ruslana Albegova, jenž dostal nad hlavu o tři kilogramy víc. Druhý skončil český silák v nadhozu také loni na ME v Kazani, nicméně dodatečně se po diskvalifikaci původního vítěze Dmitrije Lapikova posunul na nejvyšší příčku. Zároveň obsadil druhé místo ve dvojboji.

Zejména díky Orságovu výkonu obsadila Česká republika na ME v mužské kategorii šestou pozici v hodnocení ještě nekvalifikovaných zemí a získala tak účastnické místo na olympijských hrách. Potřebovala být do sedmého místa. "Lidi, já pojedu na OH," radoval se Orság na svém facebookovém účtu. V trhu Orság neuspěl při druhém pokusu na 181 kg, třetím pokusem pak dostal nad hlavu o dva kilogramy víc. Vítěz Irakli Turmanidze z Gruzie si zapsal 195 kg.

Nejúspěšnější český vzpěrač zaznamenal v součtu 418 kg a ve dvojboji mu k medaili chybělo pět kilogramů. Zvítězil Albegov před olympijským vítězem Matthiasem Steinerem z Německa a Turmanidzem. Orságovu nominaci na olympijské hry ještě musí schválit výkonná rada Českého svazu vzpírání, ale jde jen o formalitu. Na náhradnická místa budou navrženi Petr Petrov, Jakub Jureček a Patrik Krywult.

Jiří Orság: "Je to skvělý úspěch, po dlouhé době jsme vybojovali klasickým způsobem místo na olympiádě."

"Orság předvedl opravdu famózní výkon, měl životní formu. Hodně si ceníme toho, že porazil olympijského vítěze Steinera," řekl ČTK reprezentační trenér Pavel Ivanič s tím, že místo útoku na medaile šlo hlavně o taktický boj o olympijské hry.

Tomu cíli podřídil celý tým všechno. "Jestli bude pátý nebo bronzový na mistrovství Evropy, si tolik nikdo nevzpomene, start na olympiádě je něco jiného," doplnil Ivanič a ocenil všechny své svěřence. "Celý tým to táhl za Jirku, aby se na olympiádu dostal. Všichni dávali základy," chválil trenér. Českým ženám účastnické místo na olympiádě uniklo, skončily desáté. "Skončili jsme těsně o pět bodů za postupovým šestým místem," doplnil Ivanič.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy