Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Vzpěrač Orság měl pozitivní dopingový test, hrozí mu dva roky

Praha - Nejlepší český vzpěrač Jiří Orság měl pozitivní dopingový test. Čtyřiadvacetiletý držitel pěti medailí z mistrovství Evropy má zastavenou činnost a hrozí mu dvouletý distanc. Přistižen byl hned dvakrát při mimosoutěžních kontrolách, nalezenou látkou byl tamoxifen, což není anabolický steroid.

Jiří Orság, vzpírání
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Orság řekl serveru iDNES.cz, že netuší, jak se do jeho těla látka dostala. "A cítím se v tuhle chvíli nevinný," prohlásil vzpěrač, který po zastavení činnosti přijde o start na mistrovství světa ve Vratislavi, které začne v neděli.

Šéf českého svazu Petr Krol očekává, že právě během šampionátu rozhodne světová federace IWF o pravděpodobném trestu pro Orsága. "Nižší trest než dva roky by byl v případě, že bych měl nějaké polehčující okolnosti nebo prokázal nějakým způsobem, jak se to do mě dostalo, a že by se jednalo o jiný způsob než úmyslné užití, což se samozřejmě v tuhle chvíli dokázat nedá," řekl realisticky Orság, sedmý muž z loňských olympijských her v Londýně.

Jiří Orság
zdroj: ČTK

Orság měl v těle tamoxifen

Šéf exekutivy Antidopingového výboru České republiky Jan Chlumský řekl, že poprvé byl Orság pozitivně testován 20. srpna v Chomutově na tréninkovém kempu reprezentace. Ke druhé kontrole došlo na soustředění v Nymburku měsíc poté. Jednalo se o látku tamoxifen.

"Patří do zvláštní skupiny, která se nazývá modulátory hormonů a ovlivňuje metabolismus testosteronu. Když chce někdo zvýšit jeho produkci nebo využití v těle, tak si může pomoci přímo dodáním anabolik. Pakliže ale nechce riskovat pozitivní test na anabolika, která přetrvávají v těle déle, tak si přidává další látky, jež napomohou, aby testosteron v těle lépe fungoval a aby rostly svaly. Zkráceně řečeno, je to látka, která pomáhá steroidům k větší efektivitě. Nejde však o anabolický steroid," uvedl Chlumský.

Petr Krol: "Nemůžeme doufat v nějaký zázrak. Když jsme o tom s Orságem mluvili, popřel sice vědomé požití zakázaných prostředků, ale viny ho ani to nezbavuje. Sportovec odpovídá za své tělo, o tom jasně mluví i antidopingová charta. Pravidla jsou jasně nastavená, trestu neunikne."

Znojemský rodák Orság je nejúspěšnějším českým vzpěračem za dlouhá léta. Na posledních třech evropských šampionátech získal ve své kategorii nad 105 kg pět medailí. V roce 2011 se stal dodatečně mistrem Evropy v nadhozu po diskvalifikaci původního vítěze Dmitrije Lapikova, kromě toho má ve sbírce dvě stříbra a dva bronzy. Ty získal na letošním šampionátu v Tiraně.

"Tohle nás potká u borce, který zvedl kredit našeho sportu. Začal vozit medaile a byl prakticky po každém závodě negativně testován. Těžko ale budeme vysvětlovat, že byl vždycky čistý, když má teď takový průšvih," uvedl Krol. Podle něj Orság odmítl možnost, že by byl v nějakém tajném dopingovém programu. "Rozběhne se asi vyšetřování a věřím, že nejde o selhání systému, ale chybu jednotlivce," dodal svazový šéf.

Orság nechce případ do oficiálního verdiktu více komentovat. Naznačil ale, že by se chtěl po odpykání trestu vrátit. "Počítám s tím, že se budu snažit dál nějakým způsobem připravovat. V tuhle chvíli těžko říct, jakým způsobem, protože si budu muset vyřešit nějaký náhradní způsob finančních příjmů. Nicméně do Ria je spoustu času a já věřím, že se mi podaří na to připravit," řekl Orság.

"Olympijské Rio je pro něj velkým snem a přál bych mu, aby si ho mohl splnit. I ten, kdo udělá malér, má mít právo na druhou šanci," řekl Krol.

Česká republika při Orságově absenci nebude mít na MS v Polsku žádného zástupce. "Původně byl přihlášený ještě (Petr) Petrov ve váze do 69 kg, ale neprokazuje výkonnost. Zvedá teď ještě méně než při jarní Evropě, kde byl až jedenáctý, takže ani nemá cenu, aby tam vůbec jel," řekl Právu generální sekretář svazu Zdeněk Eret.

Zdroj
ČTK, ČT sport, iDNES

Hlavní zprávy