Lyžování ČR 2024

Vodní slalomáři vybojovali na mistrovství Evropy do 23 let dvě stříbra

Skopje - Těsně pod vrcholem skončili mezi juniory deblkanoisté Jan Větrovský a Michael Matějka, stejného úspěchu dosáhla v kategorii do 23 let kajakářka Karolína Galušková. V individuálních disciplínách z makedonského Skopje přivezou čeští reprezentanti celkem pět medailí.

Kateřina Galušková
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Větrovský s Matějkou postoupili do finále jako šestí, ale pak zajeli rychlejší, a hlavně bezchybnou jízdu. K titulu jim chyběly 2,82 sekundy. Ve stejné kategorii byli ještě šestí Jan Mrázek s Tomášem Rouskem. Galuškovou o vítězství připravily dvě trestné sekundy za jeden dotek branky, ke zlatu jí totiž chybělo 1,50 sekundy.

Větrovský s Matějkou vyhráli letošní mistrovství světa juniorů v australském Penrithu, ale v Makedonii se zatím dost hledali. V jedné z kvalifikačních jízd neprojeli branku a v semifinále měli celkem pět šťouchů. "Takže jsme si to vybrali v semifinále, teď jsme to tam šoupli dobře, takže super," radoval se Větrovský.

Oba se shodli, že získat titul juniorských mistrů světa bylo snadnější. "Tahle medaile je daleko cennější, tady byla celá evropská špička, bylo to náročnější. Bylo by těžké vyhrát, museli bychom jet ve finále ještě o něco lépe," uvedl Matějka. "Nešlo nám to tady moc, až finále se povedlo," řekl.

Galušková nelitovala šťouchu, který ji připravil o zlato. "Myslím, že každá placka se počítá, i když nějaké chyby tam byly," řekla. Svou pozici favoritky po semifinále, v němž byla rovněž druhá, moc neřešila. "Já před startem nikdy nebývám moc nervózní, snažím se tím bavit. Líbilo se mi to tady a ta trať mi docela vyhovovala," řekla.

Páté místo si přiveze domů juniorská kajakářka Amálie Hilgertová, neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové. V sobotu vybojoval i přes bolesti zad bronz kajakář Jiří Prskavec, stejný úspěch zaznamenala mezi kanoistkami do 23 let Monika Jančová. Už v pátek vyhrála mezi juniorskými kanoistkami Martina Satková.

Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu ve Skopji:

C2: Muži do 23 let: 1. Cailhol, Scianimanico (Fr.) 116,70 (2 tr. sekundy), 2. Westley, Franklin (Brit.) -0,01 (0), 3. F. Brzezinski, A. Brzezinski (Pol.) -0,18 (0), ...v semifinále 12. Medřický, Macášek, 15. Kořínek, Lhota (všichni ČR).

Junioři: 1. Graille, Roisin (Fr.) 125,24 (2), 2. Větrovský, Matějka (ČR) -2,82 (0), 3. Michajlov, Škljaruk (Rus.) -7,04 (4), ...6. Mrázek, Rousek -13,25 (2), v semifinále 12. Kašpar, Mrůzek (všichni ČR).

K1: Ženy do 23 let: 1. Hornová (It.) 113,80 (0), 2. Galušková (ČR) -1,50 (2), 3. Terčeljová (Slovin.) -2,80 (2), ...8. Valíková (ČR) -63,75 (50).

Juniorky: 1. Faberová (Něm.) 122,41 (0), 2. Zwoliňská (Pol.) -0,63 (2), 3. Prigentová (Fr.) -1,89 (0), ...5. A. Hilgertová -5,56 (4), v semifinále 11. Foltysová (obě ČR).