Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympiáda dětí a mládeže 2024

Vláda souhlasila se zákazem účasti ruských sportovců na soutěžích v Česku

Vláda na návrh ministerstva školství souhlasila se zákazem účasti ruských sportovců a týmů na soutěžích a utkáních na českém území. Stejný zákaz se má týkat také účasti českých sportovců v soutěžích a utkáních na ruském území.

Daniil Medvěděv na Roland Garros
zdroj: REUTERS

Návrh podle vlády vyšel z iniciativy sportovních svazů a podpořilo ho i vedení Národní sportovní agentury (NSA). Jde o reakci na trvající invazi Ruska na Ukrajinu, kvůli které nemají ruští i běloruští sportovci od loňského jara přístup do většiny mezinárodních soutěží.

Podle Strakovy akademie kabinet souhlasil s návrhem ministra školství Mikuláše Beka (STAN) zakázat "účast individuálních sportovců i sportovních týmů reprezentujících Ruskou federaci na sportovních soutěžích a utkáních pořádaných na území České republiky". Totéž se týká analogicky i českých individuálních sportovců a týmů v soutěžích a utkáních v Rusku.

Ruští a běloruští sportovci se nemohou účastnit většiny mezinárodních soutěží od loňska, jde o reakci na dosud trvající ruskou invazi na Ukrajinu. Český olympijský výbor (ČOV) je proti jakékoli formě účasti Ruska a Běloruska v olympijských kvalifikacích i na Hrách v Paříži v příštím roce, což v dubnu odhlasovalo jeho plénum.

Expertní skupina ČOV pak před dvěma týdny navrhla, aby ruští a běloruští sportovci před případným startem na olympijských hrách v Paříži museli výhradně pod neutrální vlajkou podepsat čestné prohlášení, které odsuzuje agresi na jakýkoli členský stát OSN ze strany jiné země. Víceméně by tak odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články