Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Velké ambice Klička. Chce být ukrajinským prezidentem

Kyjev - Proslulý ukrajinský boxer Vitalij Kličko, který se na Ukrajině politicky angažuje jako vůdce strany Udar, se sice vzdal úmyslu ucházet se o křeslo kyjevského starosty, politické ambice mu ale nechybějí. Je tomu právě naopak - podle dnešních zpráv ukrajinského tisku se chce stát příštím ukrajinským prezidentem. Volby jsou plánovány na rok 2015.

Vitalij Kličko
zdroj: AP

Kličko se o primátorský titul ucházel už v roce 2006, ale skončil na druhém místě za nynějším kyjevským starostou Leonidem Černoveckým. Loni v dubnu založil novou politickou stranu Udar (Ukrajinská demokratická aliance za reformy), aby se o dobytí radnice znovu pokusil. Nyní prý ale změnil názor a míří výš.

Boxer, který se honosí titulem profesionálního mistra světa organizace WBC v těžké váze, svůj úmysl kandidovat na prezidenta oznámil po setkání s ukrajinským miliardářem a mecenášem Viktorem Pinčukem. Podnikatel, který je považován za druhého nejbohatšího muže Ukrajiny, údajně Kličkovi primátorskou kandidaturu rozmluvil a nabídl boxerovi mediální podporu. Pinčuk je nejen šéfem investiční skupiny EastOne a velkého hutního koncernu Interpipe, ale i majitelem vlivné mediální sítě.

Podle ukrajinských sociologů není čtyřicetiletý Kličko úplně bez šancí. Pokud by se dostal do druhého kola voleb, mohl by prý dokonce dostat přinejmenším stejně hlasů jako nynější prezident Viktor Janukovyč, který bude usilovat o znovuzvolení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy