Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

V Praze bude v exhibici šermovat světová špička, zkusí si to i diváci

Špičky světového šermu přicestují do Česka. Na akci, která se koná v sobotu 6. dubna v pražské hale v Letňanech budou olympijští vítězové z Pekingu i z Londýna, mistři světa a další medailisté z velkých akcí.

Finálové klání fleretu mužstev
zdroj: Reuters

Po individuální soutěži se proti sobě v exhibici postaví týmy Severu a Jihu a šermíře do nich vyberu kapitáni obou týmů Jiří Beran a Konstantinos Agelis. Český kordista Beran o akci hovořil ve Sportovních zprávách České televize. "Těším se moc, v Praze budou extra hvězdy na extra akci," řekl Beran a dodal, že si návštěvníci budou moci také zkusit, jaké to je stát proti takovýmto šermířům na planši. "To je základ celé akce. Proto to tak pořádám, aby si to lidé mohli vyzkoušet," tvrdí šermíř a je rád, že základna šermu v Česku roste a věří, že tahle akce k tomu určitě přispěje. 

Beran je rád, že šerm zůstává sportem gentlemanů. "Před zápasem se pozdravíme, po něm si podáme ruku. To zůstává z historie i lidi kolem jsou fajn. Jsem rád, že tu budu moci ukázat ty nejlepší z nejlepších," řekl muž, jenž dostal cenu fair play za to, že na olympijských hrách uznal chybu zásahového zařízení. "To se v šermu ve většině případů přiznává – je to v duchu našeho sportu," vysvětil.

Je nám líto, video expirovalo.
Beran: Chci, aby lidé v Praze přišli a viděli náš krásný sport

Kapacita haly v Letňanech je zatím 250-300 lidí. "Zájem už je téměř shodný s kapacitou a je možné přidat další místa, takže maximum je zhruba čtyři sta diváků," konstatoval pořadatel akce.    

"Já dělám šerm od malička, s některými z těch, co sem přijedou, se utkávám několik desítek let. Takže je to celé v osobní rovině a chci tenhle sport před lidmi prezentovat," vysvětlil Beran, jak se mu podařilo zajistit účast špičkových šermířů na akci, kterou zahájí už v deset hodin dopoledne dětský turnaj. Ten hlavní začne hodinu po poledni. 

"Bude tam i zóna pro děti, ale věkově neomezená, kde dostanou plastové kordy a masky, které jsou ozvučené a samy si vyzkouší, jak takový šerm vypadá," řekl Beran, který s reprezentací v úterý odlétá na Světový pohár do Argentiny. "Jsme uprostřed sezony a od dubna nám poběží olympijská kvalifikace, což je to nejdůležitější," dodal.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy