Následuje
MS 2020 Itálie

V Las Vegas se nelétalo, Šonka skončil celkově devátý

Las Vegas – Finále v Las Vegas akrobatickým letcům nevyšlo. Závěrečný závod Red Bull Air Race byl kvůli silnému větru zrušen. Martin Šonka obsadil v seriálu konečné deváté místo. Druhý český účastník a nováček elitní třídy Petr Kopfstein skončil předposlední, čtrnáctý. Šampionem byl korunován Matthias Dolderer z Německa.

Martin Šonka
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

V Las Vegas se už v trénincích piloti potýkali s náročnými podmínkami a zrušen byl po kvalifikaci i závod. Osmatřicetiletý Šonka však přesto neudržel sedmou pozici, protože dodatečně přišel o šest bodů za diskvalifikaci ze srpnového závodu v Ascotu. Klesl tak o dvě příčky a zůstal daleko za loňským čtvrtým místem v konečném pořadí.

Příliš mnoho penalizací

"Po zpětné analýze dat ze závodu v Ascotu u nás závodní komise odhalila stejný problém jako při kvalifikaci na Lauzitsringu. Tedy že jsme překročili limit povolených otáček motoru," uvedl Šonka. Na stupně vítězů se letos dostal jen jednou, když byl druhý v červnu v japonské Čibě. Sezona pro něj skončila zklamáním.

"I když jsme měli nové letadlo, na které jsme si zvykali, mířili jsme výš. Bohužel jsme letos posbírali nějak moc penalizací a tím ztratili hodně bodů. Dokázali jsme sice, že jsme rychlí, ale nebyli jsme dostatečně konzistentní a dělali chyby," bilancoval.

Závod v Las Vegas byl zrušen, Šonka skončil v Air Race devátý

Premiérová sezona plná smůly

V neděli absolvovalo let jen 11 pilotů ze čtrnácti, první kolo tak zůstalo nedokončené. Kopfstein by se přitom poprvé dostal mezi elitní osmičku, protože v Nevadě porazil Francouze Nicolase Ivanoffa.

"Byla to bláznivá sezona, pouze jediný závod z osmi jsme odlétali celý, ostatní narušilo počasí. Vítr v Las Vegas byl velice silný a byl velký problém udržet trať v provozu. Celý rok nás provází smůla, doufám, že jsme si ji vybrali na několik sezon dopředu," řekl Kopfstein.

Za Doldererem obsadil stříbrnou pozici Australan Matt Hall, třetí skončil zesnulý Rakušan Hannes Arch. Bývalý mistr světa zemřel začátkem září při pádu soukromého vrtulníku v Alpách.

Konečné pořadí seriálu Air Race v akrobatickém létání

1. Dolderer (Něm.) 80,25 b., 2. Hall (Austr.) 55,75, 3. Arch (Rak.) 41, ...9. Šonka 25, 14. Kopfstein (oba ČR) 4.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy