Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

V desítce Sportovce roku chybí obhájce Krpálek, nováčky v nominaci jsou Procházka a Přindiš

Čtyři bývalí vítězové se dostali do finálové desítky 64. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na své druhé prvenství zaútočí snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, ve výběru jsou i trojnásobná "královna" rychlobruslařka Martina Sáblíková, dvojnásobná vítězka oštěpařka Barbora Špotáková a hokejista David Pastrňák, který triumfoval předloni. Chybí obhájce judista Lukáš Krpálek.

Umístění v první desítce oproti loňskému roku zopakovali biatlonistka Markéta Davidová, tenisový pár Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, oštěpař Jakub Vadlejch a Ledecká. Poprvé mezi nejlepší se dostali vodní slalomář Vít Přindiš a MMA bojovník Jiří Procházka. Desítku doplňuje sportovní lezec Adam Ondra.

K hlavním favoritům patří Ledecká, která na olympijských hrách získala zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu a na lyžích v kombinaci obsadila čtvrté místo. Sedmadvacetiletá závodnice ovládla anketu v roce 2018. Sáblíková, která zvítězila v letech 2007, 2009 a 2010, na olympiádě vybojovala bronz na trati 5000 metrů.

Kajakář Přindiš se stal v končícím roce mistrem světa, Procházka jako první Čech dosáhl na prestižní titul organizace UFC. Lezec Ondra vyhrál evropský šampionát. Tenistky Krejčíková se Siniakovou letos ovládly ve čtyřhře tři ze čtyř grandslamových turnajů, biatlonistka Davidová získala malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závody ve Světovém poháru.

Oštěpař Vadlejch vybojoval světový bronz a evropské stříbro, bronz z mistrovství Evropy získala i jeho kolegyně Špotáková, která se rozloučila s bohatou kariérou. Za dlouhodobě výborné výkony v zámořské NHL se do desítky dostal hokejista Pastrňák.

Loňský vítěz ankety Krpálek nezískal tentokrát ani bod. Prvním, komu uniklo místo mezi elitou, byl silniční cyklista Jan Hirt. Na jedenácté příčce mu k desáté pozici scházelo 60 bodů.

Stejně jako Krpálek mezi jednotlivci se ani do finálové trojice mezi kolektivy nedostali obhájci, basketbaloví reprezentanti. O vítězství se utkají národní týmy hokejistů, hokejistek a florbalistů. Hokejové výběry získaly na mistrovství světa shodně bronz, florbalisté stříbro.

V prvním kole ankety hlasovalo 203 členů Klubu sportovních novinářů, druhé kolo potrvá do příštího pátku do 12:00. Vyhlášení ankety se uskuteční 21. prosince v Praze. Udělena bude i cena pro sportovní legendu, juniora roku a v kategorii oddanost sportu.

Anketa Sportovec roku 2022 - 1. kolo:

Finalisté (řazeno abecedně): Markéta Davidová (biatlon), Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková (tenis), Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování), Adam Ondra (sportovní lezení), David Pastrňák (hokej), Jiří Procházka (MMA), Vít Přindiš (vodní slalom), Martina Sáblíková (rychlobruslení), Barbora Špotáková, Jakub Vadlejch (oba atletika).

Další pořadí: 11. Jan Hirt (silniční cyklistika) 350 b., 12. Jiří Prskavec (vodní slalom) 324, 13. Martin Fuksa (kanoistika) 273, 14. Pavel Francouz (hokej) 265, 15. Patrik Schick (fotbal) 240, 16. Ondřej Palát (hokej) 195, 17. Josef Dostál (kanoistika) 194, 18. Ondřej Perušič/David Schweiner (plážový volejbal) 166, 19. Jiří Lipták (sportovní střelba) 161, 20. Roman Červenka (hokej) 158, 21. Tomáš Satoranský (basketbal) 108, 22. Iveta Miculyčová (cyklistika BMX) 75, 23. Krejčíková (tenis) 74, 24. Tomáš Staněk (atletika) 64, 25. Jan Veselý (basketbal) 61, 26. Petr Nikodém (motorismus), 27. Markéta Jeřábková (házená) oba 49, 28. Marie Bouzková, 29. Petra Kvitová (obě tenis) obě 40, 30. Klára Spilková (golf) 35.

Kolektiv roku:

Finalisté (řazeno abecedně): florbalisté Česka, hokejisté Česka, hokejistky Česka.

Další pořadí: 4. fotbalisté Plzně 137, 5. baseballisté Česka 92, 6. brokoví střelci - trap (Lipták, Kostelecký, Štěpán) 68, 7. kajakáři - hlídka vodní slalom (Prskavec, Přindiš, Tunka) 49, 8. hokejisté Třince 32.

Pozn.: Při rovnosti bodů rozhoduje větší počet lepších umístění.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články