Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SK Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905

V cestě na vrchol K2 nezastaví Jaroše ani amputace prstů

Praha - Horolezec Radek Jaroš zaplatí za zdolání Annapurny podle všeho amputací dvou prstů na levé noze, od dalších plánů ho to ale neodradí. V polovině příštího roku se chce vydat na K2, což je poslední osmitisícovka, na kterou ještě nevylezl. Momentálně se soustředí na to, aby se dal zdravotně do pořádku po květnovém výstupu na nebezpečný himálajský vrchol.

Radek Jaroš
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

"Trošku odsouvám plánovaný program. Když jsem se vracel, tak jsem si říkal, že to bude za pár týdnů dobré. Nyní ale plány redukuji," uvedl Jaroš. "Vše se minimálně o tři měsíce odsouvá. Věřím, že se dám dohromady. Asi mám genetickou výbavu od yettiho, což mi usnadňuje tu cestu nahoru," podotkl s úsměvem.

Jaroš: Aspoň vznikne místo na hřejivý pytlík

Zda mu budou lékaři prsty zkracovat, se dozví v červenci. "Teď už mám pocit, že se to přestává horšit a začíná hojit. Jsem optimista, ale dva prsty asi půjdou psům. Alespoň vznikne místo na hřejivý pytlík pro příští expedici," řekl s nadhledem osmačtyřicetiletý horolezec.

Amputaci prstů bere jako daň horolezecké vášni a dobře si uvědomuje, že řada lidí je na tom hůře. "Stejně jako hokejistům nevadí, že nemají zuby, tak mně nebude vadit, že nemám dva prsty. Nejdůležitější je mít palec a ty já budu mít na 99 procent zachované. Budu moct sportovat dále," řekl. "Budu si jen muset nohy dál více chránit, protože všichni říkají, že po takových omrzlinách jsou na mráz ještě citlivější."

K2
zdroj: Wikipedia

Jaroš doplatil na kombinaci hned několika faktorů. Při závěrečné cestě na vrchol Annapurny byl obrovský mráz, navíc už měl v té době oteklé nohy. Speciální horolezecké boty mu navlhly, když je měl v batohu při dvouhodinové cestě mezi základním táborem a ledovcem. Že je zle, poznal už v pátém výškovém táboře, posledním pod vrcholem. "Hned jsem volal do základního tábora, ať zajistí vrtulník, aby mě mohli převézt do nemocnice. A upaloval jsem dolů, jak nejrychleji to šlo," uvedl Jaroš. Na Annapurnu vylezl v devět hodin ráno a na vrcholku pobyl asi hodinu. Poté jej následoval i druhý český člen expedice Jan Trávníček.

Na K2, poslední osmitisícovku, kterou ještě nevylezl, se chystá příští rok. "Mám to naplánované už od roku 2009," řekl. Horu vysokou 8 611 metrů se snažil pokořit již čtyřikrát, ani jednou se mu to nepodařilo. Naposledy v roce 2007. Tentokrát se chce poprvé vydat ze severní strany z Tibetu. "Znalost terénu tak nebude naší výhodou. V minulosti nás vždy zastavilo počasí, na návětrné severní straně by to mohlo být lepší," věří Jaroš.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy